02126409037 09391565850

انواع طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان

انواع طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان

فهرست مطالب

نمای ترکیبی ساختمان یکی از راه‌های زیباتر دیده شدن آن است که در بسیاری از سازه‌‌ها به‌کار می‌رود. در میان انواع این نماها ترکیب آجر و سنگ یکی از محبوب‌ترین نماهای ترکیبی محسوب می‌شود و اولویت اغلب طراحان و معماران سازه است. ترکیب آجر و سنگ زیبایی چشم‌گیری به ساختمان می‌دهد و از طرفی مقاومت و ماندگاری بالایی دارد. چنانچه منحصر‌ه فرد بودن برای شما اهمیت زیادی دارد توصیه می‌کنیم که حتما از نماهای ترکیبی در سازه خود استفاده کنید تا شاهد جلب توجه مخاطبان باشید. فراموش نکنید که طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان خود را به دست افراد خبره و حرفه‌ای دهید تا این کار را در کم‌ترین زمان ممکن برای شما انجام دهند. در ادامه مقاله با نمای ترکیبی و تاثیر آن بر سازه بیشتر آشنا خواهید شد.

نمای ترکیبی ساختمان چیست؟

وقتی در ساخت نمای ساختمان از دو یا چند نوع متریال استفاده شده باشد آن را نمای ترکیبی می‌گویند. جذابیت و گیرایی بیشتر از اصلی‌ترین دلایل ساخت نما به‌صورت ترکیبی به‌شمار می‌رود و در سال‌های اخیر رواج زیادی پیدا کرده است. در پاسخ به این سوال که اهمیت و مزیت نمای ترکیبی ساختمان چیست می‌توان به این نکته اشاره کرد که نمای ترکیبی علاوه‌بر به ارمغان آوردن چهره‌ای منحصر‌به فرد و زیبا برای سازه مقرون به‌صرفه است و ضعف‌های موجود در نما را به‌خوبی پوشش می‌دهد. از انواع ورق سیمانی و متریال‌های شیک و ماندگار در ساخت نمای ترکیبی استفاده می‌شود که هر یک مزایا و ویژگی‌های خود را دارا هستند. شایان ذکر است که کاربرد نمای ترکیبی در سازه افزایش ارزش ساختمان را به‌دنبال خواهد داشت و منجر به فروش بهتر و سریع‌تر آن می‌شود.

نحوه اجرای نمای ترکیبی ساختمان

اجرای نمای ترکیبی از روش‌های مختلفی امکان‌‌پذیر است که هر یک از مزایا و ظاهر متفاوتی برخوردار هستند. به‌طور کلی نمای ترکیبی ساختمان ظاهری مدرن و به‌روز به سازه خواهد داد و زیبایی آن را دو چندان می‌کند. همان‌طور که گفته شد این نوع نما فارغ از نوع و نحوه اجرا در پوشش دهی نقاط ضعف ساختمان عملکرد خوبی دارد؛ بنابراین توصیه می‌شود تا در انجام آن نهایت دقت عمل را به‌کار برد. نحوه اجرای نمای ترکیبی ساختمان با سلیقه و بودجه شما رابطه مستقیمی دارد، به‌همین خاطر بهتر است که پیش از شروع پروژه به این دو فاکتور توجه داشته باشید.

نحوه اجرای نمای ترکیبی ساختمان

انواع نما ترکیبی

همان‌طور که گفته شد انواع نمای ترکیبی وجود دارد که هر یک از مزایا و ویژگی‌های خاص خود برخوردار هستند. پیش از انجام این کار توصیه می‌شود هر یک از انواع این نوع نما را به‌خوبی بررسی و بهترین آن را که با نیاز و سلیقه شما هماهنگی دارد انتخاب کنید. از محبوب‌ترین انواع نمای ترکیبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمای ترکیبی ساختمان ویلایی

ساختمان‌های ویلایی همیشه از طرفداران زیادی برخوردار بوده‌اند و محبوب‌ترین نوع سازه شناخته می‌شوند. حال تصور کنید در یک ساختمان ویلایی با نمایی زیبا و دیدنی زندگی می‌کنید، قطعا احساس لذت بخشی را به‌دنبال خواهد داشت. نمای بیرونی خانه ویلایی تاثیر چشمگیری در زیباتر دیده شدن آن دارد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تا با به‌کارگیری نمای ترکیبی این زیبایی را به ساختمان خود هدیه دهید. به‌طور معمول طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان ویلایی به متریال بیشتری نیاز دارد، اما زیبایی آن نیز بیشتر به چشم خواهد آمد. البته ذکر این نکته نیز واجب است که هر یک از نماهای ترکیبی از هزینه و زمان مشخصی برخوردار هستند که آگاهی از این نکات پیش از شروع کار واجب است.

رومی نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز

این روزها نمای رومی به یکی از محبوب‌ترین نماها در میان مردم ایران تبدیل شده است و طرفداران زیادی دارد. در این میان نمای ترکیبی سنگ و آجر نسوز از طرفداران بیشتری برخوردار است و یکی از مدرن‌ترین و لوکس‌ترین انواع نما به‌شمار می‌رود. این دو ترکیب در عین حال چهره‌ای اصیل و کلاسیک به ساختمان شما خواهند داد و یکی از رایج‌ترین انواع نمای ترکیبی در آپارتمان‌های چند طبقه به‌شمار می‌رود.

نمای ترکیبی سنگ و چوب

سنگ و چوب دو متریال بسیار کاربردی و البته زیبا هستند که ظاهری زیبا و بسیار چشم نواز به ساختمان شما خواهند داد. اما مزیت کاربرد این نوع نمای ترکیبی ساختمان چیست؟ اگر به‌دنبال نمایی خاص، زیبا و در عین حال ماندگار هستید توصیه می‌کنیم که نمای ترکیبی سنگ و چوب را امتحان کنید. این دو متریال نمای سازه شما را در هر زمان و مکانی منحصر به فرد و خاص نشان می‌دهند.

نمای ترکیبی سرامیک

کیفیت، دوام بالا، جذابیت و قیمت مناسب از اصلی‌ترین فاکتورهای انتخاب سرامیک برای ساخت نمای سازه به‌شمار می‌روند. این نوع نمای ترکیبی در سال‌های اخیر به یکی از پرطرفدارترین نماها در میان مردم ایران تبدیل شده است و در ساخت آن از انواع طرح و نقش‌ها استفاده می‌شود.

نمای ترکیبی آجر و سرامیک

نمای ترکیبی آجر و سرامیک نیز از طرفداران خاص خود برخوردار است و از زیباترین نوع نماهای ساختمانی به‌‌شمار می‌رود. آسان بودن نحوه اجرای نمای ترکیبی ساختمان آجر و سرامیک در مقایسه با بسیاری از دیگر نماها آن را به محبوبیت قابل توجهی رسانده است. این دو متریال در کنار هم زیبایی منحصر‌به‌فردی را برای نمای مورد نظر به‌دنبال خواهند داشت و چشم اندازی خاص و جذاب به آن می‌دهند.

نمای ترکیبی سمنت برد با متریال های مختلف

احتمالا این سوال در ذهنتان ایجاد شده است که چگونه می‌توان نمای سمنت برد سیمانی را با سایر متریال‌‌ها ترکیب کرد؟ بدون شک ترکیب این ماده با عناصر دیگر چهره‌ای خاص و دیدنی به سازه شما خواهد داد، تا آن‌جا که علاوه‌بر زیبایی مقاومت آن برای سال‌ها به‌خوبی حفظ خواهد شد. می‌دانید که فایبر سمنت به تنهایی نیز از مقاومت و قدرت قابل قبولی برخوردار است به‌همین خاطر اغلب جهت ساخت نمای سازه به‌و‌فور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدون شک ترکیب این محصول با متریال‌های دیگر مزایای قابل قبولی را به‌دنبال خواهد داشت. از جمله موادی که می‌توان با فایبر سمنت ترکیب و در ساخت نمای ساختمان استفاده کرد می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • سیمان: ترکیب فایبر سمنت و سیمان ظاهری جذاب و دیدنی را به‌دنبال دارد تا آن‌جا که بسیاری از طراحان این نما را به سایر موارد ترجیح می‌دهند.
 • ام دی اف: قطعا ام دی اف و فایبرسمنت چهره‌ای خاص و ویژه به یک سازه خواهند داد. انعکاس نور از سطح ام دی اف و در عین حال زیبایی چشم نواز فایبر سمنت نمایی بسیار زیبا و جذاب برای شما به ارمغان خواهند آورد.
 • کاغذ دیواری: یکی از ترکیب‌های ایده آل و متفاوت ترکیب کاغذ دیواری و فایبرسمنت است که به‌عنوان طرحی بی‌نظیر شناخته می‌شود و نمایی شیک را به شما تحویل می‌دهند.
 • کاشی و سرامیک: طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان آن هم با ترکیب کاشی و سرامیک به‌همراه فایبر سمنت ظاهری گیرا به نمای سازه ما خواهد داد تا جایی‌که بسیاری از طراحان و صاحبان ملک این ترکیب را برای نمای ساختمان انتخاب می‌کنند.
 • پارکت: تصور کنید اگر به جز فایبرسمنت از پارکت در نمای یک ساختمان استفاده شود با چه حجمی از زیبایی و جذابیت روبه‌رو خواهید شد. بدون شک این دو متریال در کنار هم ظاهری خیره‌کننده به سازه شما خواهند داد.
 • آجر نسوز: ترکیب شگفت‌انگیز فایبر سمنت و آجر نسوز ظاهری قهوه‌ای با انعکاس بالای نور را به‌دنبال دارد و ساختمانی لوکس و لاکچری به شما تحویل می‌دهد.

کاربرد نمای ترکیبی

کاربرد نمای ترکیبی

فارغ از اینکه سایدینگ چیست و چه تاثیری می‌تواند در زیباسازی نمای ساختمان داشته باشد این موضوع را باید در نظر داشت که نمای ترکیبی کاربرد زیادی در بخش‌های مختلف ساخت‌و‌ساز دارد و چهره آن را به‌طرز قابل توجهی تحت تاثیر قرار می‌دهد. نمای ترکیبی یک ایده مدرن و لوکس است که این روزها در بسیاری از سازه‌‌ها از منازل مشکونی گرفته تا ساختمان‌های تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربردهای این نوع نما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کافه و رستوران
 • باشگاه ها و سالن‌های ورزشی
 • تالارهای عروسی
 • ویلاها
 • مراکز و ساختمان‌های اداری
 • بیمارستان‌ها
 • ساختمان‌های صنعتی
 • گالری و نمایشگاه‌ها
 • ساختمان‌های مسکونی

مزایای نمای ترکیبی ساختمان

نحوه اجرای نمای ترکیبی ساختمان بسیار مهم است و در این بخش باید دقت زیادی به خرج داد. از جمله مزایای کاربرد نمای ترکیبی ساختمان می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • مقرون به صرفه بودن
 • نصب آسان
 • سبک بودن وزن نما
 • کاربرد به عنوان عایق صوتی
 • مقاومت بالا در برابر آتش سوزی
 • آب‌بندی نما

سخن پایانی

در این مقاله با نمای ترکیبی ساختمان و اهمیت آن در زیباتر کردن سازه آشنا شدید. شایان ذکر است که طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان جذابیت و زیبایی کم نظیری را برای سازه به‌همراه خواهد داشت، تا جایی‌که علاوه بر جلب نگاه مخاطب ارزش نهایی ساختمان را نیز به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. فراموش نکنید که در سال‌های اخیر نمای ترکیبی به اشکال مختلف به‌کار رفته‌اند و چهره‌ای زیبا به سطح شهر بخشیده‌اند. به‌همین خاطر توصیه می‌شود با استفاده از متریال‌های مختلف زیبایی را به نمای سازه خود هدیه دهید.

انواع طراحی و اجرای نمای ترکیبی ساختمان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *