02126409037 09391565850

انواع سقف شیروانی؛ محافظ و نمایی زیبا برای ساختمان

انواع سقف شیروانی؛ محافظ و نمایی زیبا برای ساختمان

فهرست مطالب

انواع سقف شیروانی یکی از بهترین ایده‌ها جهت ساخت سقف در مناطق مرطوب و پرباران است، اما در سال‌های اخیر شاهد رواج آن در سایر مناطق هستیم. سقف‌های ساده و چهارگوش موجب جمع آوری آب در طولانی‌مدت، فشار به سقف و در نتیجه نفوذ آن به داخل سازه خواهد شد؛ بنابراین سقف شیروانی بهترین گزینه برای این مناطق به‌شمار می‌رود. این نوع سقف در زمره سقف‌های کاذب قرار دارد و ساخت آن براساس بارندگی‌های ماهانه، سالانه و همین‌طور میزان رطوبت موجود در منطقه صورت می‌گیرد. سقف‌های شیروانی در انواع مختلف و براساس شرایط اقلیمی منطقه به‌کار می‌روند که در ادامه مقاله حاضر بیشتر با هر یک از آن‌ها آشنا می شوید، تا انتهای این مقاله همراه ما بمانید.

سقف های شیروانی بهترین عایق در برابر آب هستند

همان‌طور که گفته شد سقف‌های شیروانی بهترین گزینه در مناطق مرطوب و شرجی هستند و بهترین عایق در برابر نفوذ آب به درون سازه محسوب می‌شوند. بسیاری از طراحان منزل جهت بالا بردن کیفیت عملکرد این نوع سقف آن را در زوایای مختلفی طراحی می‌کنند. میزان زاویه استاندارد و نوع متریال به‌کار رفته در آن به میزان بارندگی سالیانه و ماهانه و سایر شرایط اقلیمی مانند رطوبت و باد بستگی دارد.

سقف های شیروانی بهترین عایق در برابر آب هستند

این نوع سقف در زوایای 15 تا 70 درجه ساخته می‌شود، درواقع هرچه میزان بارندگی در یک منطقه بیشتر باشد سقف مورد نظر در زاویه‌ای بیشتر و با شیب تند‌تر باید ساخته شود. هرچه شیب سقف بیشتر باشد امکان تحمع آب روی سقف کم‌تر می‌شود و در نتیجه در برابر رطوبت و آب در امان خواهد بود. به‌علاوه سقف شیروانی نمایی زیبا و دل‌انگیز به سازه می‌دهد و جذابیت آن را دوچندان می‌کند.

سقف شیروانی و اشکال مختلف آن

در ساخت این نوع سقف از مدل‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر یک در شرایط خاصی کاربرد دارد. در ادامه مطلب به انواع سقف شیروانی و ویژگی هر کدام پرداخته شده است:

سقف شیروانی و اشکال مختلف آن

سقف شیروانی شینگل

به‌طور معمول در ساخت این نوع سقف از مشتقات نفتی مانند سیلیس و و قیرفرآوری شده استفاده می‌شود. متریال کاربردی در این مدل امکان پوشش کامل سقف حتی دودکش را به سازنده می‌دهد. مقاومت و استحکام بالا به‌دلیل استفاده از آسفالت آن را به یکی از سقف‌های رایج در مناطق مرطوب تبدیل کرده است.

سقف سنگ ریزه ای

سقف تایل سنگدانه‌ای یا تایل کینگستون از نام‌های دیگر سقف سنگ ریزه‌ای است. مقاومت بالا، قالب‌ریزی نامنظم و طرح‌های برجسته، عایق قدرتمند، مقاوم در برابر تغییر دما، فشار، باد، طوفان، گردباد و… از ویژگی‌های این نوع سقف محسوب می‌شوند. سقف سنگریزه ای یکی از به‌صرفه‌ترین سقف کاذب‌های موجود در بازار است.

سقف طرح سفال

شاید بهتر باشد که این مدل را بهترین سقف برای ویلا به‌شمار آورد. در ساخت بسیاری از خانه و ویلاهای شمال ایران از سقف طرح سفال برای ساخت‌و‌ساز آن‌ها استفاده می‌شود. ورقه‌های گالوانیزه به‌کار رفته در این نوع سقف به‌دلیل مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و زنگ زدن از اصلی‌ترین متریال آن محسوب می‌شوند.

سقف ذوزنقه ای

در این نوع سقف از ورقه‌های موج‌دار مربعی شکلی استفاده می‌شود که در کنار یکدیگر به شکل ذوزنقه در می‌آیند. این ورقه‌ها نیز از جنس گالوانیزه‌اند و مقاومت بالایی در برابر ضربه، رطوبت، باد و باران دارند. از ویژگی‌های این مدل می‌توان به نصب سریع، وزن کم، استحکام بالا و مقاومت در برابر تغییرات جوی اشاره کرد.

سقف آکروتایل (PVC)

آکروتایل نوعی پوش مستحکم و قوی است که جهت عایق‌‌بندی سقف و تجهیزات صنعتی از آن استفاده می‌شود. در سقف‌های کوتاه و کم ارتفاع، سازه‌های وسیعی مانند تالار، ویلا و اقامت‌گاه‌های سیاحتی این نوع پوشش به‌کار می‌رود.

سقف آندوویلا

ورق‌های محکم آندوویلا یکی از بهترین عایق‌های موجود در بازار است که به‌وفور جهت ساخت سقف‌های شیروانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ورق‌ها از مواد طبیعی مانند رزین، قیر فشرده شده و پیگمنت‌های طبیعی ساخته می‌شود که مقاومت سقف در برابر زنگ زدگی، نورخورشید، رطوبت بالا، باد و طوفان را به‌خوبی حفظ می‌کند.

سقف سمنت برد

سقف شیروانی سمنت برد از سیلیس و سمنت تشکیل می‌شود و استحکام قابل توجهی در برابر باد و باران، آتش‌سوزی و زنگ زدگی دارد. صفحات سمنت برد از فیبرهای چوب و الیاف، فیبر‌های شیشه، فیبر کلسیم سیلیکات  و آلی ساخته شده‌اند و بهترین پوشش سقف سوله به‌حساب می‌آید.

سخن پایانی

سقف‌های شیروانی یکی از پرطرفدارترین انواع سقف در مناطق شرجی و پرباران مانند شمال ایران محسوب می‌شوند؛ هرچند که به‌دلیل زیبایی ظاهری در سال‌های اخیر در سراسر کشور رواج پیدا کرده است. این نوع سقف مانع جمع شدگی آب و نفوذ آن به درون سازه خواهد شد. همان‌طور که در این مقاله ذکر شد انواع سقف شیروانی با توجه به شرایط اقلیمی و نوع سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند. انواع سقف شیروانی ذکر شده در اینجا از پرکاربردترین آن‌ها محسوب می‌شوند و بسیاری از طراحان سازه آن‌ها را ترجیح می‌دهند. سقف‌های شیروانی علاوه‌بر محافظت از سازه زیبایی و جذابیت آن را بالا می‌برد.

انواع سقف شیروانی؛ محافظ و نمایی زیبا برای ساختمان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *