02126409037 09391565850

آشنایی با تکنولوژی های جدید ساخت و ساز

آشنایی با تکنولوژی های جدید ساخت و ساز

فهرست مطالب

صنعت ساخت‌وساز از جمله صنایعی به‌شمار می‌رود که به‌طور مداوم در حال پیشرفت و تغییر است. این صنعت به شدت تحت تاثیر تکنولوژی و پیشرفت علم قرار دارد و به‌طور مداوم تغییرات قابل توجهی را تجربه می‌کند. شایان ذکر است با پیشرفت تکنولوژی در ساخت و ساز باید روش‌های مورد استفاده در آن نیز دگرگون شوند؛ چراکه لازمه این کار محسوب می‌شود و باید اتفاق بیافتد تا سازه‌هایی نوین و به‌روز ساخته شوند. بدین منظور طراحان، معماران و دست اندرکاران در ساخت‌وساز از انواع تکنولوژی‌های به‌روز و نوین در ساخت سازه‌ها استفاده می‌کنند. این نکته را باید مد نظر قرار داد که هر سازه با توجه به ابعاد، اندازه و حتی اقلیمی که در آن قرار دارد ساخته و از تکنولوژی مخصوص به خود بهره‌مند می‌شود. در ادامه این مقاله با انواع تکنولوژی‌های جدید ساخت و ساز آشنا خواهید شد، با ما بمانید.

منظور از تکنولوژی ساخت‌ و ساز چیست؟

همانطورکه گفته شد تکنولوژی و فناوری در تمام بخش‌های زندگی ما انسان‌ها به‌طور مداوم در حال تغییر و دگرگونی است و صنعت ساخت و ساز از این قاعده مستثنی نیست. در سال‌های اخیر از انواع ایده‌های به‌روز در ساخت‌وسازها استفاده شده است و تکنولوژی‌ های ساخت و ساز روزبه‌روز بیشتر خود را نشان می‌دهند. درواقع به کاربرد روش‌ها و متدهای به‌روز در ساخت و ساز که منجر به تقویت کیفیت پروسه ساخت می‌شوند تکنولوژی ساخت‌وساز می‌گویند. به طور مثال با کاربرد سمنت برد در صنعت ساخت و ساز می‌توان سازه‌ای به‌روز، مستحکم و زیبا ساخت که از تازه‌ترین تکنولوژی‌های دنیا بهره‌مند شده است.

منظور از تکنولوژی ساخت‌ و ساز چیست؟

انواع تکنولوژی و تجهیزات ساخت و ساز

در طراحی و ساخت سازه می‌توان از روش‌های نوین و سنتی زیادی استفاده کرد که هر یک از مزایا و معایب خاص خود برخوردار هستند. بسته به تشخیص سازندگان و معماران می‌توان یکی از این روش‌ها را برگزید. اما در سال‌های اخیر به‌دلیل بالا رفتن ارزش و اعتبار تکنولوژی‌های نوین از انواع این روش‌‌ها در ساخت‌و‌ساز استفاده می‌شود و روش‌های سنتی تا حدودی منسوخ شده‌اند. در ادامه با روش های نوین ساختمان سازی در جهان و ایران آشنا خواهید شد:

روش واقعیت مجازی یا VR

براساس تجربه در بسیاری از ساخت‌و‌سازها مشکلات و نقص‌ حین انجام پروژه مشخص می‌شوند، به‌همین خاطر یکی از بحث‌های همیشگی در زمان ساخت نابودی و هدررفت منابع است. به کمک تکنولوژی‌های جدید می‌توان این مشکلات و هدررفت منابع را تا حد بسیار قابل قبولی کاهش داد و یا به‌طور کامل برطرف کرد.

پرینت سه بعدی

ماکت سازی یا طراحی سه بعدی از دیگر نمونه‌های تکنولوژی و تجهیزات ساخت و ساز به‌حساب می‌آید که سازندگان را در ساخت بهتر و باکیفیت سازه کمک می‌کند. از این روش جهت طراحی مدرن ترین دکوراسیون داخلی منزل و به‌روزترین نماها استفاده می‌شود و تاثیرات مثبت و قابل توجهی نیز داشته است.

هوش مصنوعی

این روزها هوش مصنوعی دنیا را به‌دست گرفته است و حتی صنعت ساخت‌وساز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این فاکتور در ساخت خانه‌ها و سازه‌های هوشمند نیز بیشتر مشهود است و بدون دخالت انسان و تنها با استفاده از تجهیزات مخصوص به ساخت‌وساز می‌پردازد. در این روش تمام بخش‌های ساختمان از جمله سیستم تهویه، سیستم روشنایی، سیستم امنیت و… با کمک هوش مصنوعی کار می‌کند. هوش مصنوعی دقت و امنیت کار ساخت را بالا می‌برد و احتمال خطا را به صفر می‌رساند.

انواع تکنولوژی و تجهیزات ساخت و ساز

بتن خود ترمیم شونده

از دیگر تکنولوژی های جدید ساخت و ساز کاربرد بتن خود ترمیم شونده است که امکان ترمیم و اصلاح در بتن را بدون نیاز به دخالت انسان و کاربرد تجهیزات سنگین فراهم می‌کند. در ترکیب بیوبتن یا بتن خود ترمیم شونده باکتری‌هایی تعبیه شده است که پس از ایجاد ترک یا نقص فعال می‌‌شوند و به محض شروع به فعالیت با واکنش رطوبت و کربنات کلسیم سنگ آهک شکل می‌گیرد و موجب ترمیم این ترک‌ها می‌شود.

آجر هوشمند

آجرهای هوشمند از دیگر نمونه‌های تکنولوژی نوین در ساختمان‌سازی است و مورد توجه بسیاری از سازندگان و معماران قرار دارد. فرم و شکل آجر هوشمند در برابر سرما و گرما تغییر می‌کند و عایقی عالی در برابر تغییر دما محسوب می‌شوند. نصب و کاربرد این تکنولوژی در ساختمان سازی آسان است و در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌کند.

پهپاد

پهپادها یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت‌و‌ساز محسوب می‌شوند و نمونه‌ای از کاربرد تکنولوژی در ساخت و ساز به‌شمار می‌روند. این تکنولوژی با حذف انسان در پروژه‌های ساخت‌و‌ ‌ساز به‌ویژه در ساخت سازه‌های بلند و مرتفع بسیار موثر است. از این تکنولوژی نوین جهت عکس برداری و ساخت نقشه‌های توپوگرافیک از سازه استفاده می‌شود و خطرات انسانی را به کم‌ترین حد ممکن می‌رساند. پهپاد به مکان‌یابی و ضیط فیلم و ویدیو می‌پردازد که کار مهندسان و طراحان را بسیار راحت کرده است. اهمیت پهپاد به اندازه‌ای است که در برخی موارد از آن جهت بررسی کاربرد فایبر سمنت برد نمای ساختمان نیز استفاده می‌شود.

سیستم های اتوماسیون

در برخی ساخت‌و‌‌سازها مانند طراحی شهرک‌های بزرگ بهره‌برداری و پیشبرد ساخت‌و‌ساز زمان زیادی می‌طلبد؛ بنابراین استفاده از تکنولوژی و تجهیزات ساخت و ساز لازم و مهم است. براین اساس تمام مراحل ساخت سازه‌ها با کمک ماشین‌های به‌روز و بدون نیاز به دخالت انسان انجام می‌شود که به‌‌عنوان سیستم‌های اتوماسیون شناخته می‌شوند.

فناوری ابری یا کلاود

سرعت بالا در ساخت‌و‌سازهای بزرگ و چندمنظوره بسیار اهمیت دارد، به‌همین خاطر از فناوری ابری یا کلاود که یک تکنولوژی جدید و سریع است استفاده می‌شود. مهندسین به‌کمک این فناوری می‌توانند اطلاعات مورد نظر خود را در وسعت زیاد و با سرعت بالا منتقل و به مرحله ساخت برسانند. این تکنولوژی با توجه به قیمت ورق های سیمانی و متریال‌های کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روشهای جدید ساختمان سازی در جهان

از جمله روشهای جدید ساختمان سازی در جهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تکنولوژی مدولار
  • تخته‌‌های لغزنده
  • روش مصالح نازک
  • روش قالب نوع تونلی
  • روش پایه‌های از پیش ساخته شده
  • روش عایق بتنی

روشهای نوین ساختمان سازی در ایران

از جمله روشهای نوین ساختمان سازی در ایران نیز روش‌های زیر را می‌توان برشمرد:

  • روش Isolator
  • روش Stud wood
  • روش Tilt up

سخن پایانی

همان‌طور که اشاره شد در سال‌های اخیر کاربرد تکنولوژی در ساختمان سازی به یک روش محبوب در میان معماران و دست اندرکاران در پروژه‌های ساخت‌و‌ساز تبدیل شده است. براین اساس بسیاری از سازه‌های امروزی از استحکام بسیار بالا و ماندگاری قابل توجهی برخوردار هستند که در سازه‌های قدیمی دیده نمی‌شود. فراموش نکنید که تکنولوژی های ساخت و ساز با کمک تجهیزات به‌روز و مدرن و با کم‌ترین دخالت انسان به‌کار می‌روند و سازه‌‌های منحصر‌به فرد و خاص امروزی را که در اغلب کشورهای توسعه‌یافته دنیا دیده می‌شوند به ارمغان آورده‌اند.

آشنایی با تکنولوژی های جدید ساخت و ساز

یک دیدگاه در “آشنایی با تکنولوژی های جدید ساخت و ساز

  1. سلام ممنون مقاله بسیار خوب و مفیدی من خیلی دوست دارم د مورد تکنولوژی ساخت با سرعت بالا تحقیق کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *