02126409037 09391565850

مدرن ترین دکوراسیون داخلی منزل چگونه به وجود آمد؟

مدرن ترین دکوراسیون داخلی منزل چگونه به وجود آمد؟

فهرست مطالب

کلمه «سبک مدرن» احتمالا رایج‌ترین عبارت در دنیای معماری و طراحی است اما افراد کمی می‌دانند که واقعا چه معنایی دارد. سبک مدرن معماری و طراحی داخلی با جنبش مدرنیسم، تقریبا در اواسط قرن نوزدهم سرچشمه گرفت و در طول قرن بیستم توسعه یافت. جنبش مدرنیسم تغییری از سبک طراحی فوق العاده‌ای بود که بر مینیمالیسم متمرکز بود. در این مطلب قصد داریم نحوه تحول دکوراسیون داخلی مدرن را بررسی کنیم، لطفا تا پایان همراه ما باشید.

سبک دکوراسیون چگونه متحول شد؟

سبک دکوراسیون چگونه متحول شد؟

پس از جنگ جهانی دوم، نیاز فوری به بازسازی شهرها برای اسکان جمعیت رو به رشد، دامنه جنبش مدرنیستی را بزرگتر کرد. به زودی، معماران شروع به ساخت سازه‌ها با استفاده از اصول مدرنیستی کردند. ثابت شد که فلسفه مدرسه معماری و هنر باهاوس تأثیرگذارترین الگوی است که اصول معماری مدرن را پایه‌گذاری کرده است. فلسفه باهاوس که نشانه‌هایی از معماری آلمانی و اسکاندیناویایی به دست می‌آورد، بر رویکردی مبتنی بر عملکرد در طراحی، بدون تزئینات، طراحی شیک و انجام حداقل‌ها تمرکز داشت. چنین مینیمالیسمی با یک خانه طراحی مدرن ساده بسیار خوب به نظر می‌آید.

سبک مدرن در حدود دهه ۱۹۲۰ به وجود آمد و عمیقا در قلمرو معماری و طراحی نفوذ کرده است. این سبک یکی از پرکاربردترین سبک‌های طراحی است که حتی امروزه نیز بر سایر حوزه‌ها تسلط دارد. این سبک در طول چندین دهه تکامل یافته است. این تغییرات را می‌توان بخشی از سبک در نظر گرفت. با این حال، همه آنچه که امروز می‌بینید، طراحی داخلی مدرن و التقاطی نیست.

سبک دکوراسیون مدرن در مقابل سبک معاصر

سبک مدرن اغلب با سبک معاصر اشتباه گرفته می‌شود. لغت معاصر به معنای آن چیزی است که در حال حاضر اتفاق می‌افتد؛ بنابراین سبک معاصر همان چیزی است که متعلق به زمان حال است. با گذشت زمان تغییر می‌کند. سبک معاصر دهه ۱۹۸۰ و ۲۰۲۰ ممکن است یکسان نباشد. مطابق با روندها همیشه در حال تکامل است. از سوی دیگر، سبک مدرن، سبکی تثبیت شده است که دارای مجموعه‌ای از قوانین یا ویژگی‌های مشخص است. به عنوان مثال، امروزه استفاده از محصولات فایبر سمنت برد در بین طراحان داخلی و پیمانکاران افزایش پیدا کرده است.

ویژگی های سبک معماری و طراحی داخلی کلاسیک مدرن

ویژگی های سبک معماری و طراحی داخلی کلاسیک مدرن

سبک معماری و طراحی داخلی کلاسیک مدرن در درجه اول به سبک مینیمالیسم مربوط است و به شدت از این موضوع حمایت می‌کند که عملکرد باید اصل حاکم بر هر طراحی باشد. بیش از حد هر عنصر غیر ضروری است. نیاز به تزئین یا روکش یک ساختمان را صرفا به دلایل زیبایی شناختی رد می‌کند. چند ویژگی متمایز از طراحی مدرن وجود دارد که در اینجا ذکر شده است:

1.مواد صنعتی عصر جدید برای فضای داخلی مدرن

پیشرفت در زمینه فناوری و اختراع مواد جدید مانند فولاد، بتن و شیشه به غلبه بر بسیاری از محدودیت‌های مرتبط با مواد سنتی کمک کرد. این مواد عصر جدید مجموعه‌ای از امکانات را از نظر ساختاری مهیا کردند و ما می‌توانیم ساختمان‌های مدرن و فوق العاده را توسعه دهیم.

سبک مدرن نه تنها از مواد مختلف استفاده می‌کرد بلکه ریاضت را نیز ترویج می‌کرد. با استفاده از متریال همانطور که هست، این سبک شخصیتی بسیار صنعتی پیدا کرد. ستون‌های فولادی باریک، نماهای شیشه ای، استفاده از دیوارهای آجری اکسپوز، فایبر سمنت برد طرح چوب و غیره از ویژگی‌های رایج در طراحی خانه‌های مدرن هستند.

2.طراحی مدرن با خطوط ساده، فرم های مستطیل و سقف های مسطح

مواد عصر جدید زمانی که به صورت مستقیم استفاده می‌شدند کارآمد و مقرون به صرفه بودند. بنابراین، معماری مدرن با فرم‌های مستطیل شکل با خطوط تمیز و واضح شکل گرفت. از آنجایی که فرم به هر حال مهم نبود، انحراف کمی از این قانون وجود داشت. طراحی مدرن کم کم استفاده از سقف کاذب را رواج داد به طوری که امروزه افراد متخصص پیشنهاد می‌دهند از سقف کاذب سمنت برد جهت مدرن کردن و زیباسازی خانه یا محل کار استفاده کنیم.

3.پلان طبقه باز خانه های مدرن

چیدمان به سبک مدرن تا حد زیادی باز بود. هدف آن به حداکثر رساندن فضاهای کاربردی قابل استفاده با کاهش فضاهای راهروها و سایر مناطق بود. مفهوم پلان طبقه باز حذف دیوارها را برای مرزبندی اتاق‌های فردی تشویق می‌کرد و در عوض بر استفاده از مبلمان برای ایجاد مناطق با عملکرد متفاوت تأکید می‌کرد. برای مثال، آشپزخانه، اتاق ناهارخوری و اتاق نشیمن همه در یک اتاق بزرگ قرار دارند. آشپزخانه جزیره را از قسمت نشیمن جدا می‌کند. برای ایجاد یک طراحی داخلی سنتی مدرن، یک میز ناهارخوری در گوشه‌ای از اتاق، فضای ناهارخوری را مشخص می‌کند و فضای نشیمن با استفاده از مبل سکشنال تعریف می‌شود.

4.نور طبیعی و ارتباط با طبیعت در اتاق مدرن

سبک مدرن با استفاده از پنجره‌های بزرگ، ورود نور طبیعی به فضا را مهیا می‌کند. روح طبیعت و محیط زیست را در خانه جریان داد و سطح راحتی انسان را افزایش داد. طراحان از پیشرفت‌ها استفاده کردند و فضاهایی را ایجاد کردند که سبک و مطبوع بود. همچنین با به حداقل رساندن نیاز به نور مصنوعی در طراحی اتاق نشیمن مدرن به صرفه جویی در انرژی کمک کرد.

5.سبک دکوراسیون مدرن با رنگ های خنثی

رنگ‌های سفید، بژ، قهوه‌ای، زرد، خاکستری و گاهی مشکی رنگ‌های اصلی سبک مدرن بودند. رنگ‌های تند استفاده نمی‌شدند. حتی اگر به عنوان رنگ‌های تاکیدی استفاده می‌شدند، بیشتر به سمت رنگ‌های خاکی متمایل می‌شدند. ظاهر طبیعی و ساده هدف طراحی مدرن بود. این ترکیب با مواد صنعتی، خطوط تمیز و نور کافی، یک نمونه ایده آل از یک قطعه معماری مدرن معمولی برای طراحی داخلی اتاق خواب مدرن ایجاد کرد.

بنابراین ایدئولوژی‌های جنبش مدرنیسم حول کارکرد و استفاده درست از مصالح در فضا متمرکز شدند و بیشتر به سمت طبیعت گرایش پیدا کردند و رابطه بین اجزای استفاده شده در طراحی را تقویت کردند. فرم‌های ساختمان‌های مدرن ممکن است مکمل محیط اطراف نباشند اما فضاهای داخلی به خوبی با آن‌ها متقابل است.

سبک دکوراسیون مدرن برای من مناسب است؟

اگر شما فردی هستید که زیبایی ساده و تمیز را برای فضای خود دوست دارید، سبک دکوراسیون مدرن برای شما مناسب است. همچنین این سبک برای همه مینیمالیست‌ها مناسب است که دوست دارند کمتر مواد و اجزا استفاده کنند و از آنچه در دسترس است نهایت استفاده را ببرند. فضاهای نامرتب و منظم از اصول اساسی این سبک است. اگر دوست دارید از مواد به شکل خام استفاده کنید یا اگر عاشق رنگ‌های سفید ساده و رنگ‌های خنثی هستید، می‌توانید از سبک داخلی خانه مدرن استفاده کنید.

مدرن ترین دکوراسیون داخلی منزل چگونه به وجود آمد؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *