02126409037 09391565850

نحوه زیرسازی سمنت برد چگونه است؟

نحوه زیرسازی سمنت برد چگونه است؟

فهرست مطالب

همان‌طور که می‌دانید با گسترش تکنولوژی ساختمان سازی راحت‌تر از زمان‌های گذشته شده است و از متریال‌های سبک اما مقاوم‌تری استفاده می‌شود. یکی از این متریال‌های باکیفیت و  به‌روز فایبرسمنت برد است که به‌‌ دلیل وزن کم، ابعاد استاندارد، مقرون به صرفه بودن، ضخامت مختلف و مقاومت بالا انتخاب اول بسیاری از سازندگان و مهندسان به‌شمار می‌رود. با کاربرد فایبر سمنت در سازه خود عمر آن را به‌طرز قابل توجهی بالا خواهید برد. براین اساس توصیه می‌‌شود که از این متریال حرفه‌ای و استاندارد در ساخت‌و‌سازهای خود استفاده کنید. در ادامه مقاله حاضر با زیرسازی فایبرسمنت برد و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا خواهید شد.

زیرسازی سمنت برد چگونه صورت می گیرد؟

شاید بپرسید اصلا فایبر سمنت برد چیست و چرا مورد توجه قرار دارد؟ این متریال علاوه‌‌بر مقرون به‌صرفه بودن از مقاومت قابل توجهی برخوردار است به‌همین خاطر یک متریال کاربردی و ثابت در بسیاری از ساخت‌و‌سازها به‌شمار می‌رود. در ادامه با زیرسازی سمنت برد در نما و سقف آشنا خواهید شد:

زیرسازی سمنت برد چگونه صورت می گیرد؟

زیرسازی سمنت برد در نما

  • زیرسازی فلزی: از آنجا که در بسیاری از پروژه‌های ساختمانی جهت ساخت دیوار و نما از مصالح سبک استفاده می‌شود تنها نقاط اتصال این دیوارها تیرهای طبقات هستند که بار تمام نما را به سازه منتقل می‌کنند. براین اساس از زیرسازی فلزی استفاده می‌کنند که معمولا روی پلیت‌ها قرار می‌گیرند و بتن ریزی روی بدنه و تیرها صورت می‌گیرد که اتصال و مقاومت سازه را بالا خواهند برد.
  • با کاربرد ورق گالوانیزه در زیرسازی سمنت برد می‌توان استحکام نما را به‌طرز چشمگیری بالا برد. از آنجا که سمنت برد براثر تغییرات دما و رطوبت دچار تغییرات ظاهری و ابعاد می‌شود از این ورق استفاده می‌کنند. با به‌کار بردن پروفیل در ساخت نما به‌طور معمول درزهای قابل توجهی در میان پنل‌های سیمانی باقی خواهند ماند که جهت پوشش این درزها از ورق گالوانیزه استفاده می‌شود. این ورق‌ها باید ضخامت حداقل ۰.۷ میلی‌متری داشته باشند تا مقاومت نما را حفظ کنند.

زیرسازی سقف کاذب با سمنت برد

سقف مهم‌ترین بخش از سازه است که مقاومت و استحکام آن باید تامین شود. در برخی موارد دیده می‌شود که مهندسان و سازندگان سازه این مقاومت را توسط سمنت برد تامین می‌‌کنند. اما چطور؟ زیرسازی سقف با سمنت برد یکی از موثرترین اقدامات در این زمینه است و اهمیت زیادی دارد. سمنت برد را در دو شکل، قبل از نصب و زمان نصب سقف کاذب به کار می‌برند که هر یک به صورت زیر انجام می‌شوند:

زیرسازی سقف کاذب قبل از اجرای سمنت برد

بسیاری از سازندگان ترجیح می‌دهند تا پیش از اجرای سمنت برد سقف را به‌خوبی زیرسازی کنند که این کار در سه مرحله زیر انجام می‌شود:

  1. اصولا با زیرسازی سقف کاذب صفحات سیمانی الیاف‌دار را روی شبکه زیرسازی محکم می‌‌کنند تا مقاومت سقف حفظ شود.
  2. در زمان زیرسازی برای سقف دوم مانند درای وال فایبر سمنت برد ابتدا المان‌های عمودی و افقی متصل می‌شوند سپس به‌کمک پروفیل‌های گالوانیزه زیرسازی صفحات سیمانی الیاف دار به‌صورت دقیق صورت می‌گیرد. همان‌طور که گفته شد ورق‌ها و پروفیل‌های گالوانیزه در پوشاندن انواع ترک و نقص در سازه بسیا موثر است؛ بنابراین از این متریال در زیرسازی سقف نیز استفاده می‌شود. فراموش نکنید که اجرای سقف سمنت برد در این مدل به نوع کاربرد ورق‌ها و زیرسازی بستگی دارد.
  3. در این مرحله نیز شبکه زیرسازی شده در سقف کاذب را به کمک مفتول های فولادی به سقف اصلی متصل می‌کنند که پس از پایان یافتن زیرسازی سقف نصب فایبر سمنت برد شروع می‌شود.

زیرسازی سقف کاذب در هنگام نصب فایبر سمنت برد

در بسیاری از مناطقی که دسترسی آسان به چوب و الوار وجود دارد از زیرسازی چوبی در سقف و فایبر سمنت استفاده می‌شود. در این روش الیاف‌های چوبی و دار به کمک فایبرسمنت برد به پروفیل‌های گالوانیزه متصل و به‌خوبی محکم می‌شوند. به‌طور معمول پیش از اجرا کردن سقف کاذب باید فاصله سقف کاذب تا سقف اصلی مشخص شود و میزان باری که بر سقف وارد می‌شود را محاسبه کرد و در زمان زیرسازی سقف در نظر گرفت. در آخرین مرحله و پس از زیرسازی سقف و نصب الیاف‌ها باید درزهای موجود در سازه را رفع نمود. در این مرحله از پانل‌‌های سیمانی الیاف دار که قابلیت رنگ‌پذیری دارند استفاده می‌شود. با خرید فایبرسمنت برد و کاربرد آن در زیرسازی سقف مقاومت این بخش مهم و حیاتی سازه را حفظ کنید.

نحوه زیرسازی سمنت برد چگونه است؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *