نکاتی مهم درباره کفسازی باغ که باید بدانید

نکاتی مهم درباره کفسازی باغ که باید بدانید

فهرست مطالب

کفسازی یکی از مهم‌ترین مراحل در هر ساخت‌و‌ساز محسوب می‌شود و به دقت زیادی نیازمند است. به عملیات ساختمانی روی سطح زمین یا سقف که نوعی استحکام‌‌سازی نیز به‌حساب می‌‌آید کف سازی باغ و محوطه می‌‌گویند. ایمنی تردد یکی از اصول مهمی است که در کف سازی باید رعایت شود در غیر این صورت باید منتظر مشکلات متعدد بعدی بود. به‌طور کلی کف سازی محدوده باغ باید از زمین خوردن یا سر خوردن افراد جلوگیری و امنیت رفت و آمد را حفظ کند. کف یک محوطه باید عایقی مناسب در برابر سرما و گرما باشد و با هر ضربه و آسیبی دچار نقص نشود؛ چراکه به‌‌طور معمول کف بیشترین احتمال آسیب‌پذیری را دارد و باید از مقاومت خوبی برخوردار باشد. در این مقاله با نکاتی مهم در خصوص کف‌‌سازی آشنا خواهید شد، در ادامه همراه ما بمانید.

آموزش کف سازی محوطه باغ

به‌طور عملیات کف سازی باغچه، باغ و هر محوطه‌ای در سه مرحله صورت می‌‌گیرد تا محدوده مورد نظر را به حد قابل توجهی از مقاومت و پایداری برساند. آموزش کف سازی محوطه باغ به شما کمک می‌کند تا این کار را به‌‌درستی و در زمان کوتاه آن هم با کیفیت بالا انجام دهید. اما مراحل محوطه سازی چیست و شامل چه نکاتی می‌شود؟

آموزش کف سازی محوطه باغ

زیرسازی

خوب می‌دانید که در هر ساخت‌و‌سازی زیرسازی اولین و اصلی‌ترین مرحله‌ای است که باید انجام داد. زیرسازی کف نیز از این قاعده مستثنی نیست و با هدف جلوگیری از هرگونه نشست، حفظ تاسیسات عبوری و بالا بردن استحکام کف انجام می‌شود. زیرسازی با کوبیدن کف جهت متراکم سازی خاک و ماهیچه کشی صورت می‌گیرد. پوشاندن تاسیسات زیر سطح با سیمان را ماهیچه کشی می‌گویند. ماهیچه کشی در کف سازی باغ از اهمیت زیادی برخوردار است و باید با دقت زیاد و به‌صورت اصولی انجام شود. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که پیش از اجرای فوندانسیون باید کف‌‌سازی صورت گیرد؛ با این کار تشخیص چاه‌های قدیمی و پر کردن آن‌ها با مصالح بسیار راحت‌تر خواهد بود.

تسطیح

بدون شک پس از کف سازی باید به تسطیح آن پرداخت تا هم ترازی و هم بادی در سطح به‌خوبی صورت گیرد. در کف سازی محوطه باغ این کار لازم است و نباید از آن غافل شد. تسطیح کف به‌ویژه در مکان‌هایی که احتمال جاری شدن آب در آن‌ها وجود دارد ضروری است و معمولا در این شرایط با شیب‌بندی مناسب به هدایت آب می‌پردازند. به‌طور معمول در تسطیح کف محوطه از بتن مگر و جهت جلوگیری از نفوذ آب از قیر و گونی یا حتی ایزوگام جهت عایق بندی استفاده می‌شود.

روسازی

آخرین مرحله از کف سازی باغچه و باغ روسازی است که جهت انجام این کار باید از متخصصان و افراد خبره استفاده شود. روسازی به‌کمک ریسمان کشی سنگ فرش و با هم تراز سازی آن‌ها انجام می‌شود. روسازی یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مراحل کف‌سازی به‌شمار می‌رود؛ بنابراین بهتر است در انجام این کار ظرافت و زیبایی را در اولویت قرار داد. برش دادن سنگ‌ها، هم ترازی و کاربرد درست طرح از جمله اقداماتی است که می‌توان جهت حفظ ظرافت کف مد نظر گرفت. چنانچه زیرسازی به‌درستی انجام شود و به استحکام کافی برسد می‌توان از سرامیک جهت روسازی استفاده کرد. فایبر سمنت برد کف نیز یکی از بهترین متریال‌ها جهت روسازی کف به‌شمار می‌رود.

بهترین مصالح برای کف سازی باغ

از جمله بهترین مصالح موجود در بازار که انتخابی عالی جهت کف سازی باغ به‌شمار می‌روند می‌توان از موارد زیر نام برد:

  • بتن
  • سنگ
  • چوب
  • موزائیک
  • سرامیک
  • پلاستیک

نکات مهم که هنگام کف سازی محوطه باغ باید رعایت کنید

پیش از شروع به محوطه‌سازی باید به نکات زیر دقت زیادی داشته باشید:

نکات مهم که هنگام کف سازی محوطه باغ باید رعایت کنید

تعیین نقاط نشانه و مبدا

این نقاط در نقشه یا پلان به پیمانکار داده می‌شود؛ چراکه در نحوه کف سازی باغ بسیار تاثیرگذار است. توجه به انواع کفپوش و کاربرد آن ها یکی از نکات مهم در کف سازی محوطه است که باید در این مرحله مد نظر قرار داد.

تخریب

پیش از شروع به کار باید ساختمان‌های قدیمی قرار گرفته شده در محل پروژه تخریب شوند. درصورتی که این سازه‌ها مربوط به آثار باستانی باشند باید موضوع را با مسئولین مربوطه در دستگاه‌های نظارتی در میان گذاشت و تدبیر مناسبی اندیشید.

زهکشی محوطه

منظور از زهکشی بررسی سطح آب زیرزمینی و خارج نمودن آب‌های جمع شده از بارندگی یا نشت لوله است تا عملیات خاک و بتن‌‌‌ریزی با مشکل مواجه نشود.

کف سازی محوطه

یکی از نکات مهم در این مرحله کف سازی محوطه باغ است که باید با متریال مناسب و استاندارد انجام شود.

نورپردازی

حتما این نکته مهم را در طراحی محوطه باغ و باغچه مد نظر قرار دهید و بهترین و مناسب‌ترین آن را انتخاب کنید. نورپردازی چهره‌ای جذاب و منحصر‌به‌فرد به محوطه شما خواهد داد و نگاه مخاطب را به خود جلب می‌کند.

سخن پایانی

همان‌طور که خواندید کف‌سازی یکی از مهم‌ترین مراحلی است که در ساخت یک محوطه باید مد نظر قرار داد. فرقی ندارد محوطه شما پشت بام است یا حیاط یک باغ بزرگ، آنچه اهمیت دارد توجه شما به درست و استاندارد ساختن آن است. در کف سازی باغچه و باغ باید نکات مهمی را که در این مقاله ذکر شد رعایت کنید، در غیر این صورت با مشکلات متعددی مانند تخریب مداوم کف روبه رو خواهید شد. چنانچه به‌دنبال روشی دقیق و درست برای ساخت کف باغ خود هستید ما به شما مجموعه ویسمنت را معرفی می‌کنیم که از کارشناسانی حرفه‌ای و متخصص در نحوه کف سازی باغ کمک می‌گیرد.

نکاتی مهم درباره کفسازی باغ که باید بدانید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا