۹ نوع سقف کاذب که برای هر مکانی مناسب است

9 نوع سقف کاذب که برای هر مکانی مناسب است

فهرست مطالب

امروزه سقف‌های ساده قدیمی مانند گذشته مرسوم نیستند. خیلی از افراد به دنبال محصولاتی هستند تا علاوه بر مدرن بودن، از نظر هزینه به صرفه باشد. با ورود انواع سقف کاذب برای خانه؛ مراکز تجاری و آپارتمان‌ها شاهد این موضوع هستیم که سقف کاذب محبوبیت خاصی پیدا کرده است. در این مطلب قصد داریم انواع سقف کاذب را معرفی کنیم، لطفا تا با پایان همراه ما باشید.

انواع سقف کاذب به خاطر جدا بودن از سقف اصلی به این نام مشهور شده است. به نظر می‌رسد سقف‌های کاذب برای اولین بار در کشور ژاپن در طول دوره موروماچی (بین قرن ۱۴ و ۱۶ میلادی) دیده شده‌اند. انواع مختلف سقف‌های کاذب که در منازل، ادارات، مجتمع‌های خرید، رستوران‌ها و تئاترها دیده می‌شود، عموما سقف دومی هستند که زیر سقف سازه اصلی قرار گرفته‌اند. فضای بالای سقف کاذب فضای پلنوم نامیده می‌شود زیرا گاهی اوقات برای برگشت هوای HVAC استفاده می‌شود.

اتاقی با سقف بلندتر زمان می‌برد تا خنک شود. در چنین مواقعی، استفاده از انواع سقف کاذب برای کاهش فضای تهویه هوا جهت خنک شدن اتاق توصیه می‌شود. پوشاندن قسمت فوقانی با سقف‌های کاذب مزایای مختلفی دارد. این سقف‌ها کانال‌ها و سیم کشی‌ها، وسایل نورپردازی، دوربین‌های امنیتی، اسپرینکلرهای آتش نشانی و سایر وسایل را پنهان می‌کنند. حتی به سقف زیبایی می‌بخشد و زمینه‌ای برای انواع نورپردازی‌های تزئینی و فن‌ها فراهم می‌کند.

سقف کاذب تصویر خوبی از معماری معاصر در مناطق مسکونی و تجاری است. فضاها، سبک زندگی و ترجیحات مختلف، استفاده از انواع مختلف مصالح سقف کاذب را می‌طلبد. برای آشنایی بیشتر با انواع طرح‌ها و متریال‌های سقف کاذب که می‌توان از آن‌ها برای تقویت دکوراسیون منزل استفاده کرد، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

معرفی انواع سقف کاذب

انواع مختلفی از سقف کاذب در دکوراسیون داخلی خانه استفاده می‌شود. سقف‌های کاذب را می‌توان به روش‌های مختلفی با توجه به کاربرد، مصالح به‌کار رفته، ظاهر و دید آن‌ها متمایز کرد. با این حال، رایج‌ترین طبقه‌بندی بر اساس مواد مورد استفاده است. در این مطلب ۸ نوع اصلی سقف کاذب که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند، بیان شده است.

نوع اول: سقف کاذب گچ پاریس (POP)

سقف کاذب گچ پاریس (POP)

گچ پاریس (POP) پرکاربردترین سقف کاذب است. گچ وقتی گرم شده نرم می‌شود، آب آزاد می‌کند و POP را تشکیل می‌دهد. هنگامی که آب اضافه می‌شود، POP فورا سفت می‌شود. روی تخته فیبر یا پایه چوبی اعمال می‌شود که سپس به سقف وسل می‌شود تا سقف کاذب را تشکیل دهد. سقف کاذب POP جذاب به نظر می‌رسد و طول عمر بالایی دارد. آن‌ها عایق‌های حرارتی عالی هستند. این نوع سقف‌های کاذب نه تنها اعضای دیگر ساخت و ساز مانند مجاری تهویه تهویه را پنهان می‌کند بلکه پوششی صاف به سقف می‌بخشد.

مزایای استفاده از سقف کاذب POP

 • یک روکش صاف و یکنواخت به سقف می‌دهد و به هر شکلی مطابق طرح قابل قالب گیری است.
 • سطح این سقف کاذب را می‌توان بسته به طراحی داخلی شما رنگ‌آمیزی کرد.
 • سقف‌های کاذب POP سبک و بادوام هستند.
 • سقف کاذب POP برای خانه‌هایی ایده آل است که نیاز به نور مصنوعی غیر مستقیم دارند.

معایب استفاده از سقف کاذب POP

 • روند مخلوط کردن محتوای POP در محل مورد نظر کثیف و خسته کننده است. طبیعتا پس از نصب این نوع سقف‌های کاذب به نظافت زیادی نیاز است.
 • مقدار زیادی از مخلوط POP در طول فرآیند هدر می‌رود.
 • سقف کاذب POP در مقایسه با سایرین امکان بیشتری دارد که ترک بخورد.

نوع دوم: سقف کاذب چوبی یا سمنت برد سایدینگ

سقف کاذب چوبی

برخی از افراد زیبایی و آرامش طبیعی را در فضای داخلی خانه خود دوست دارند. بهترین راه برای رسیدن به این ظاهر استفاده از سقف کاذب چوبی یا سمنت برد سایدینگ است. از این پانل‌های چوبی می‌توان برای ایجاد الگوهای متعددی استفاده کرد که جذابیت مدرن و جذابی به سقف می‌بخشد. سقف‌های کاذب چوبی نیز نقطه کانونی خوبی برای یک اتاق است.

سقف‌های کاذب چوبی به دلیل بافت و طراحی طبیعی خود، به طور فزاینده‌ای توسط افراد طرفدار طراحی داخلی مدرن ترجیح داده می‌شود. همچنین به این سقف‌ها پرداخت‌های متفاوتی داده شده تا جذاب‌تر به نظر برسند. بلوک‌های چوبی را می‌توان به راحتی با استفاده از میخ و پیچ نصب کرد. آن‌ها معمولا در مناطقی با آب و هوای سرد استفاده می‌شوند.

مزایای استفاده از سقف کاذب چوبی

 • سقف‌های کاذب چوبی قوی و جذاب هستند.
 • برای به دست آوردن ظاهر مورد نظر، می‌توان به سقف‌های کاذب چوبی پرداخت‌های مختلفی داد یا رنگ‌آمیزی کرد.
 • سقف‌های کاذب چوبی را می‌توان به راحتی تعمیر کرد تا طول عمر آن‌ها افزایش یابد.

معایب استفاده از سقف کاذب چوبی

 • نگهداری سقف های چوبی سخت است زیرا در معرض حمله موریانه قرار دارند.
 • اتاق باید از نظر حرارتی کنترل شود تا رطوبت هوا کاهش یابد.
 • همچنین چوب مستعد تاب خوردگی و سایر تغییرات فیزیکی است که در طول زمان اتفاق می افتد.
 • سقف کاذب چوبی گران است. بنابراین، قبل از ادامه کار، باید کل هزینه سقف کاذب را در نظر بگیرید. سقف های چوبی برای مراکز خرید، بیمارستان ها یا محوطه های بزرگ چندان مطلوب نیستند. با این حال، آنها را می توان به طور موثر در ساختمان های مسکونی و ادارات نصب کرد.

نوع سوم: سقف کاذب با روکش گچی

سقف کاذب با روکش گچی

سقف کاذب گچی با استفاده از تخته‌های گچی، ورق‌ها یا کاشی‌های سقف ساخته می‌شود. تخته‌های گچی بزرگتر از کاشی‌های سقف هستند. سقف‌های کاذب گچی سخت، همه کاره و اقتصادی هستند. این نوع یک سولفات کلسیم استریل، سبک وزن و نصب آسان است. از آنجایی که گچ مقاوم در برابر آتش و عایق صدا است، یک ماده ترجیحی برای سقف‌های قابل ریزش است. به طور کلی تایل‌های سقفی گچی در ابعاد ۶۰۰ × ۶۰۰ میلی متر در دسترس هستند. آن‌ها به صورت تخته‌های مربع با تکیه گاه قاب فلزی قرار می‌گیرند.

مزایای استفاده از سقف کاذب گچی

 • تایل گچی کاملا انعطاف‌پذیر است. این نوع اجازه می‌دهد تا اشکال و طرح‌های مختلف همچون ساده، پلکانی، منحنی و غیره استفاده شوند.
 • تایل گچی تقویت شده با الیاف شیشه مواد عایق عالی را ایجاد می‌کند.
 • هنگامی که گچ در معرض آتش قرار می‌گیرد، آب از خود خارج می‌کند که به بخار تبدیل می‌شود و به مقابله با آتش کمک می‌کند. این موضوع باعث می‌شود سقف نسوز باشد.

معایب استفاده از سقف کاذب گچی

 • نمی‌توان از آن در مکان‌هایی با شرایط مرطوب مانند حمام یا اتاق لباسشویی استفاده کرد.
 • نمی‌توان آن را مانند سقف‌های POP قالب ریزی کرد.
 • بازیافت سقف کاذب گچی کار سختی است.

نوع چهارم: سقف کاذب فلزی

سقف کاذب فلزی

فلز یک ماده بادوام برای دکوراسیون منزل است. درخشندگی آن زیبایی و جذابیت پیچیده‌ای را به فضای داخلی می‌بخشد. سقف‌های کاذب فلزی به شکل تایل سقفی، تخته و پانل در دسترس هستند. متداول‌ترین فلزات مورد استفاده برای سقف‌های فلزی آهن گالوانیزه و آلومینیوم هستند.

تایل‌های سقف فلزی با اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلف به منظور ایجاد سقف کاذب داخلی موجود می‌باشد. تایل‌ها یا پانل‌های سقف فلزی را می‌توان بر روی یک شبکه فولادی قابل مشاهده با مقاطع T یا مقطعی قرار داد که با استفاده از میله‌ها از سقف آویزان می‌شود. این سقف‌ها در طرح‌های مختلف موجود هستند و توانایی ایجاد ظاهری زیبا را دارند. این موضوع باعث می‌شود که سقف‌های فلزی در هنگام در نظر گرفتن طرح‌های سقف کاذب برای اتاق نشیمن و سایر مکان‌های پرتردد، انتخابی ایده‌آل باشند.

تثبیت و نصب ورق‌های فلزی بسیار آسان بوده و حداقل کار را می‌طلبد. وسایل مخفی سازه به راحتی قابل دسترسی هستند زیرا کاشی‌ها یا پانل‌های فلزی سقف را می‌توان به راحتی جدا کرد و دوباره وصل کرد. هزینه ساخت و ساز حداقل است زیرا نصب، تعمیر و نگهداری سقف‌های کاذب فلزی کم است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله سقف کاذب بیمارستان را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از سقف کاذب فلزی

 • آن‌ها برای فضاهای کاری که نیاز به محیط‌های تمیز و نگهداری دارند، مانند اتاق‌های ماشین آلات یا واحدهای حمل و نقل هوایی ایده آل هستند.
 • مقاومت در برابر آتش، مزیت بزرگ سقف‌های کاذب فلزی است. این موضوع باعث می‌شود سقف کاذب فلزی را برای خانه‌ها و دفاتری ایده آل کند که در آن ایمنی آتش سوزی یک نگرانی است.
 • آن‌ها با گذشت زمان ترک نمی‌خورند یا تاب نمی‌یابند و شکل خود را حفظ می‌کنند. سقف‌های فلزی تقریبا به تعمیر و نگهداری و تعمیر نیاز ندارند.

معایب استفاده از سقف کاذب فلزی

 • سقف‌های فلزی به جز هزینه مواد فلزی اصلی، معایب زیادی ندارند. سرمایه‌گذاری می‌تواند قابل توجه به علاوه هزینه یک پوشش محافظ برای جلوگیری از خوردگی در طول زمان باشد!

نوع پنجم: فایبر سمنت برد سقف یا ورق سیمانی سقف

آشنایی با فایبر سمنت برد سقف یا ورق سیمانی سقف

فایبر سمنت برد سقف به بهترین نحوه ممکن زیبایی را به دکوراسیون داخلی‌تان هدیه می‌دهد و طوری نصب می‌شود که به امکاناتی همچون تاسیسات دسترسی کامل دارید. این نوع سقف قابل رنگ‌آمیزی می‌باشد که شما می‌توانید رنگ مورد نظرتان را براساس سلیقه و سبک دکوراسیون‌تان انتخاب کنید. یکی از ویژگی‌های سقف کاذب فایبر سمنت برد که باعث شده است نسبت به دیگر انواع سقف کاذب برتری پیدا کند، قیمت مناسب آن است.

مزایای استفاده از سمنت برد سقف

 • نصب آن آسان است و به سرعت می توان این نوع سقف کاذب را نصب کرد.
 • وزن آن نسبتا سبک است.
 • به علت استفاده از مواد اولیه مرغوب مقاومت و استحکام بالایی دارد.

نوع ششم: سقف کاذب پی وی سی

سقف کاذب پی وی سی

سقف‌های پی وی سی سبک وزن، مقاوم در برابر رطوبت و راه حلی عالی برای جلوگیری از نقوذ آب از سقف هستند.

سقف‌های پی وی سی مشکل سقف‌های کثیف و غیربهداشتی را حل می‌کند زیرا به راحتی تمیز و نگهداری می‌شوند. این سقف‌ها یکی از معدود انواع سقف کاذب است که نصب آسان، سبک وزن، ضد آب، ضد موریانه است و نیاز به نگهداری بسیار کمی دارد. از آنجایی که متخلخل و غیرجذب هستند، می‌توانند چراغ‌های سقفی هموار، انواع دیگر روشنایی، دریچه‌های دسترسی، دریچه‌های هوا و موارد دیگر را به راحتی ترکیب کنند. آن‌ها در رنگ‌های مختلف موجود هستند و می‌توان آن‌ها را رنگ و جلا داد.

مزایای استفاده از سقف کاذب پی وی سی

 • ساخت و نصب سقف‌های پی وی سی ارزان است.
 • آن‌ها به صورت انبوه تولید می‌شوند و از طریق طیف گسترده‌ای از توزیع کنندگان در دسترس هستند. تقریبا می‌توانید هر رنگی را دریافت کنید که می‌خواهید.
 • سقف‌های کاذب پی وی سی بادوام و مستحکم هستند. آن‌ها برای مدت بسیار طولانی دوام می‌آورند و نیاز به نگهداری بسیار کمی دارند.

معایب استفاده از سقف کاذب پی وی سی

 • اگرچه کلر موجود در پی وی سی این سقف‌ها را در برابر آتش مقاوم و بادوام می‌کند، اما در حالت طبیعی خود یک گاز خطرناک و سمی و یک سرطان‌زا شناخته شده است. از این رو، قرار گرفتن بیش از حد در معرض PVC می‌تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود.
 • PVC در مقایسه با سایر مصالح سقف کاذب جذابیت کمتری دارد.

نوع هفتم: سقف کاذب پارچه ای

پارچه مقرون به صرفه است و می‌توان آن را برای مقاصد موقت در مکان‌هایی مانند اتاق‌های یوگا، رستوران‌ها، سالن‌های تئاتر و موارد دیگر روی سقف‌ها قرار داد. آن‌ها توصیه نمی‌شوند زیرا گرد و غبار را در یک دوره زمانی جمع آوری می‌کنند. نوری که از پارچه‌ها پخش می‌شود، مزاحمت ایجاد می‌کند و حال و هوای گرمی را به اتاق می‌بخشد. این نوع سقف کاذب به اندازه سایرین کاربردی نیست، اما قطعا ظاهر یک اتاق را ارتقا می‌دهد.

نوع هشتم: سقف کاذب فیبر معدنی

سقف‌های کاذب فیبر معدنی توسط مواد معدنی طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند. در این نوع سقف از کاشی‌های معدنی سرامیک، تقویت شده با سنگ طبیعی، چوب، الیاف گیاهی و قیر استفاده می‌شود. این عناصر باعث افزایش ظرفیت عایق بودن محصول می‌شوند. بنابراین، آن‌ها برای مناطقی که عایق حرارت و صدا مورد نیاز است عالی هستند. کاشی‌های سقفی با الیاف معدنی در اندازه‌ها، شکل‌ها و الگوهای مختلف موجود هستند. آن‌ها مقرون به صرفه هستند و سریع نصب می‌شوند.

پیشنهاد می‌کنیم حتما محصولات سمنت برد را مشاهده کنید.

نوع نهم: سقف کاذب شیشه ای

شیشه ماده‌ای غیر کریستالی، شکننده و شفاف است. به دلیل شفافیت، فضای زندگی یا کار را بزرگتر نشان می‌دهد. بنابراین می‌توان از آن برای سقف کاذب مکان‌هایی مانند رستوران و کتابخانه استفاده کرد. شیشه نیز عایق حرارتی خوبی است. شیشه را می‌توان با استفاده از مواد افزودنی یا فرآیندهای خاصی غیر شکننده و مات کرد. این ویژگی نه تنها سقف‌های کاذب شیشه‌ای را ایمن می‌کند بلکه مشکل کمبود حریم خصوصی را نیز برطرف می‌کند.

سخن پایانی

به طور خلاصه، سقف کاذب جذابیت زیبایی‌شناسی فضای داخلی خانه را افزایش می‌دهد، تمام عناصر و وسایل زشت را پنهان می‌کند و پوششی صاف به سقف می‌بخشد. جای تعجب نیست که اکثر مراکز خرید، بیمارستان ها، تئاترها، ادارات و ساختمان‌های مسکونی از مصالح سقف کاذب خلاقانه برای بهبود جذابیت جذاب فضاهای خود استفاده می‌کنند.

۹ نوع سقف کاذب که برای هر مکانی مناسب است
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا