02126409037 09391565850

برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا سرامیک؟

برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا سرامیک؟

فهرست مطالب

نمای ساختمان تاثیر زیادی در زیبایی و جذابیت آن دارد تا جایی که اغلب مالکان هزینه قابل توجهی برای این بخش در نظر می‌گیرند. با توجه به رونق بیشتر معماری در سال‌های اخیر و کاربرد متریال‌های خاص و زیبا مانند سنگ شاهد توجه بیشتر مردم به ساخت نمای سازه بوده‌ایم. ویسمنت در مقاله حاضر به این سوال که برای نمای ساختمان از چه سنگی استفاده می شود و آیا از سایر متریال‌های موجود در بازار نیز می‌توان استفاده کرد پاسخ خواهد داد. اما آیا می‌توان علاوه بر سنگ از سرامیک نیز در ساخت نما استفاده کرد؟ در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر به تحلیل تفاوت‌های سنگ و سرامیک در ساخت سازه بپردازیم.

ایا سرامیک برای نمای ساختمان خوب است؟

یکی از مصالح محبوب جهت ساخت نما سرامیک است. این متریال کاربردی و حرفه‌ای به‌وفور یافت می‌شود و از قیمت مناسبی برخوردار است. به‌دلیل مزایای زیاد این متریال در مقایسه با سنگ یا سایر مصالح بیشتر به‌کار می‌رود و محبوبیت قابل توجهی دارد. سرامیک‌ها در دو نوع لعابی و غیرلعابی تولید می‌شوند که سرامیک لعابی باز مقاومت بیشتری در برابر ضربه و ایجاد هرگونه لکه برخوردار است. سرامیک لعابی ظاهری شفاف و زیبا دارد و استفاده از آن نمایی چشمگیر را برای سازه به ارمغان می‌آورد. بنابراین در پاسخ به این سوال که آیا سرامیک برای نمای ساختمان خوب است می‌توان به مزایای قابل توجه آن اشاره کرد.

اما سرامیک غیر لعابی نیز با کمک یک لایه درزبندی می‌شوند تا به‌خوبی در برابر ضربه و نفوذ رطوبت مقاومت کنند. با این وجود غیرلعابی بودن این متریال موجب تخلخل بیشتر آن شده است به‌همین دلیل بهتر است در استفاده از آن برای نما کمی با دقت و آگاهی بیشتر اقدام کرد. سرامیک‌های غیر لعابی مورد استفاده برای نما از قیمت بسیار کم‌تری در مقایسه با نوع دیگر برخوردار هستند. به‌طور کلی امکان ایحاد انواع نقش و نگار روی سرامیک وجود دارد، براین اساس با هر سلیقه‌ای سازگار و گزینه خوبی جهت ساخت نمای اغلب سازه‌ها است. در پاسخ به این سوال که چگونه نمای ساختمان را تمیز کنیم می‌توان به کاربرد سرامیک و نظافت راحت آن در مقایسه با سنگ اشاره کرد.

مزایا و معایب کاربرد سرامیک برای نما

از جمله مزایای این متریال کاربردی برای نما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ظاهر مدرن

یکی از بهترین مزایای سرامیک ایجاد ظاهری جذاب و چشمگیر برای سازه است که به بالا رفتن محبوبیت آن کمک می‌‌کند. نماهای ساخته شده با این سبک علاوه بر ظاهر زیبا از تنوع رنگ قابل قبولی نیز برخوردار هستند به‌همین خاطر برای افرادی که در انتخاب مصالح برای نما وسواس دارند گزینه مناسبی است.

مقاومت بالا

از مزایای مهم این محصول مقاومت بالای آن در برابر رطوبت و هرگونه ضربه است. براین اساس در بسیاری از مناطق مرطوب و شرجی کشور مانند شهرهای شمالی به‌وفور از سرامیک در ساخت نما استفاده می‌شود. سرامیک در برابر مواد شیمیایی نیز مقاومت قابل توجهی از خود نشان می‌دهد و گزینه مناسبی برای شهرهای آلوده مانند تهران است.

تعمیر آسان

هیچ مزیتی به اندازه تعمیر و جایگزینی آسان نمی‌توان مصالح را برای سازندگان جذاب کند. سرامیک به‌‌راحتی قابل تعمیر و جایگزینی است و با کم‌ترین هزینه مانند روز اول خواهد شد. این محصول به نگهداری زیادی نیاز ندارد و تنها در صورت ایجاد هرگونه خراش و ضربه باید در اولین فرصت تعمیر و جایگزین شوند.

از جمله معایب این متریال نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

احتمال ترک خوردگی بیشتر

سرامیک در مقایسه با سنگ بیشتر در معرض ترک‌خوردگی و آسیب است به‌همین خاطر باید مراقبش بود و با دقت بیشتری آن را در نما به‌‌کار گرفت.

احتمال تغییر رنگ

متاسفانه این متریال در برابر نور خورشید از تغییر رنگ زیادی برخوردار است، بنابراین گزینه خوبی در نواحی گرمسیری نیست.

برای نمای ساختمان از چه سنگی استفاده می شود

سنگ نیز متریالی بسیار محبوب و جذاب برای خانه یه ویژه خانه‌های ویلایی بوده و این روزها به‌خوبی در دل اغلب مردم جا با کرده است. سنگ‌های طبیعی علاوه‌بر استقامت و مقاومت بالا از ظاهری طبیعی و بسیار زیبا برخوردار هستند و جلوه‌ای ویژه به نمای سازه می‌دهند. البته این نکته را باید ذکر کرد که این روزها سمنت برد طرح چوب در رقابت تنگاتگی با سنگ برای ساخت نما برخوردار است، با این وجود سنگ همچنان پیشتاز این رقابت به‌شمار می‌رود. اینکه برای نمای ساختمان از چه سنگی استفاده می شود ارتباط تنگاتنگی با سلیقه و بودجه شما دارد. به‌همین خاطر توصیه می‌کنیم تا قبل از شروع به‌کار حتما انواع سنگ و کیفیت آن‌ها در بازار را مورد بررسی قرار دهید. شایان ذکر است که در سال‌‌های اخیر سایدینگ به انتخاب و جایگزینی نسبتا مناسب برای سنگ و حتی سرامیک تبدیل شده است و به‌دلیل زیبایی و مقاومت قابل قبول به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و معایب کاربرد سنگ برای نما

مزایا و معایب کاربرد سنگ برای نما

از جمله مزایای سنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت بالا

استحکام و مقاومت بالای سنگ رقیب ندارد به‌‌همین خاطر انتخاب اول بسیاری از سازندگان و طراحان به‌شمار می‌رود.

ظاهر زیبا

ظاهر زیبا و بی‌نظیری که سنگ برای نمای سازه فراهم می‌کند را در کم‌تر متریالی می‌توان یافت، به‌همین دلیل توصیه می‌شود که چنانچه ظاهر ساختمان برای شما اولویت دارد حتما از سنگ استفاده کنید. پس اگر بپرسند که یکی از مزایای نمای خشک چیست می‌توان به ظاهر زیبا و چشم‌نواز آن اشاره کرد.

از جمله معایب سنگ نیز باید به موارد زیر اشاره کرد:

بالا بردن بار سازه

سنگ از وزن زیادی برخوردار است به‌همین خاطر کاربرد آن موجب بالا رفتن بار سازه خواهد شد.

برشکاری سخت و پردردسر

از دیگر معایب این متریال برشکاری سخت و پردردسر آن است؛ بدین جهت هزینه و زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد و انتخاب خوبی در پروژه‌های فوری نیست.

برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا سرامیک؟

5 thoughts on “برای نمای ساختمان سنگ بهتر است یا سرامیک؟

 1. سنگ و میشه اسکوپ کرد ولی سرامیک و نمیشه.

  همچنین اگه شما بخواید نما را پیچ و رولپلاک کنید اگه سنگ باشه میتونید روی پیچ ها بتونه بزنید که معلوم نشه ولی اگه نما سرامیک باشه باید واشر بندازید که باعث میشه نما زشت شود.

 2. سلام
  نمای سرامیک در برابر سرما و یخبندان اصلأ جواب نمیده
  سنگ هم سنگینی ایجاد می‌کنه
  اجر هم تغییر رنگ میدهد و هم کار کند جلو میره
  بهتر است که از متریال سبک و مقاومتری استفاده شود
  که برای سردسیر و گرمسیر جوابگو باشد

 3. بسم الله الرحمن الرحیم ،در نمای داخل خارجی منازل ویلائی از سیرامیک میتوان استفاده نمود لیکن درنمای ساختمانها و منازل چند طبقه از سیرامیک فقط در نمای داخلی میتوان استفاده کرد و در نمای خارجی استفاده از سیرامیک ممنوع و غیر قانونی است انهم بعلت ریسک بالا و شکننده بودن وتاثیر پذیری از گرما وسرما وامکان کنده شدن از دیوار ،وایجاد حوادث خطرناک و از طرفی عدم تقبل سازمانهای ناظرهمچچون شهرداری و بیمه بدلیل عدم امکان استعمال اسکپ .
  در ضمن سنگ برعکس سیرامیک در تابستان زیاد گرم ودر زمستان زیاد سرد نمیشود.
  در پایان سنگ اگرچه بار وزنی ساختمان را بالا میبرد لیکن استحکام ان را زیاد مینماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *