02126409037 09391565850

منظور از مراحل ساخت ساختمان چیست؟

منظور از مراحل ساخت ساختمان چیست؟

فهرست مطالب

ساخت هر سازه‌ای باید براساس اصول و با رعایت قوانین مربوط صورت گیرد تا مانع ایجاد هرگونه تبعات منفی در آینده شد. رعایت مراحل ساخت سازه برعهده مهندسین و سازندگان آن است؛ بنابراین باید براساس اصول و با حفظ نکات ایمنی صورت گیرد. شایان ذکر است که رعایت این مراحل علاوه‌بر دانش زیاد به تجهیزات متعددی نیاز دارد تا به‌درستی و با دقت زیاد انجام شوند. فراموش نکنید که رعایت مراحل ساخت ساختمان با جزئیات آن سازه‌ای حرفه‌ای و مستحکم را در اختیارتان قرار می‌دهد. یکی از بهترین مراکز که نمایندگی سمنت برد و سایر محصولات ساختمانی را در دست دارد ویسمنت است و به‌کمک این مجموعه می‌توان بهترین متریال‌ها را تهیه کرد. در ادامه این مقاله با مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل ساخت یک سازه که باید رعایت شوند آشنا خواهید شد، پس پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

مراحل ساخت ساختمان بتنی از صفر تا صد

جهت ساخت ساختمان بتنی باید مراحل مشخصی را طی کرد که به کمک افراد حرفه‌ای می‌توان آن را به اتمام رساند.  چنانچه قصد ساخت سازه خود با بتن را دارید توصیه می‌شود که مراحل زیر را دنیال کنید:

مراحل ساخت ساختمان بتنی از صفر تا صد

گودبرداری

مهم‌ترین و اولین مرحله ساخت سازه بتنی گودبرداری است که براساس ابعاد و تعداد طبقات ساختمان در زمان بندی‌های مشخصی انجام می‌شود. چنانچه سازه شما از تعداد طبقات کمی برخوردار است گودبرداری در زمانی کوتاه انجام خواهد شد.

ساخت فوندانسیون بتنی

یکی از مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد گودبرداری است. پس از گودبرداری فوندانسیون بتنی باید پایه‌ریزی شود که یکی از مهم‌ترین نوع بتن مورد استفاده در این مرحله بتن نظافتی است. این بتن با ضخامت 10 و 15 سانتی‌متر در بستر خاک به‌کار می‌رود و از این نوع بتن جهت جلوگیری از خوردگی به‌وسیله آرماتور استفاده می‌‌شود.

آرماتوربندی

از مهم‌ترین مراحل ساخت ساختمان بتنی است که تاثیر مستقیم بر اسکلت ساختمان دارد. در این مرحله تمام سطح بنا باید توسط میلگرد شبکه‌بندی شود. اتصال میلگردها توسط عملیات جوشکاری صورت می‌گیرد و اهمیت زیادی در استحکام بخشی به سازه دارد.

قالب بندی

یکی از مهم‌ترین مراحل در ساخت سازه قالب‌بندی است که قبل از هرگونه اقدام باید قالب‌ها را چرب کرد تا به بتن نچسبند.

بتن ریزی

پس از بتن‌ریزی در قالب‌‌ها باید آن‌ها را جدا و شرایط را جهت اجرای اسکلت بعدی فراهم کرد. فراموش نکنید که انجام مراحل ساخت ساختمان با جزئیات اهمیت زیادی در استانداردسازی آن دارد.

اجرای ستون، تیر و سقف

در اجرای ستون، تیر و سقف باید حساسیت زیادی به خرج داد. آرماتوربندی یا اجرای درست و براساس استاندارد این بخش‌ها از سازه اهمیت زیادی در محکم‌سازی آن دارد و تقریبا آخرین اما مهم‌ترین مرحله از مراحل ساخت ساختمان بتنی به‌شمار می‌رود.

مراحل ساخت ساختمان فلزی از صفر تا صد

اگر سازه شما از نوع فلزی است باید مراحل زیر را به ترتیب پشت سر بگذارید تا سازه‌ای حرفه‌ای و مستحکم داشته باشید:

مراحل ساخت ساختمان فلزی از صفر تا صد

خاک برداری

براساس نقشه سازه باید محل مورد نظر را خاک‌برداری کرد و تمام موانع آن را برداشت. برای این کار باید آزمایشات قبلی درباره جنس و نوع خاک، شرایط اقلیمی محل، زمین های اطراف و … را انجام داد.

به کارگیری بتن مگر

در این مرحله باید بتن نظافت با عیار سیمان کم جهت آماده سازی بستر خاک مورد استفاده قرار گیرد. برای این کار باید ضخامت بتن مگر را براساس شرایط خاک کم و زیاد کرد. برای مثال اگر ضخامت زیرسازی کم باشد باید ضخامت بتن مگر را افزایش داد.

به کارگیری آرماتور

حساس‌ترین بخش از مراحل ساخت ساختمان فلزی به‌‌کارگیری آرماتور است که در این مرحله نباید فاصله میلگردها تا سطح آزاد بتن کم تر از 4 سانتی متر شود. دقت در این مرحله به کاهش هزینه ساختمان کمک زیادی می‌کند.

قالب بندی

براساس استانداردهای تعریف شده باید از تخته‌های سالم و بدون نقص جهت قالب‌بندی استفاده کرد، به‌نحوی‌که آب اضافی به‌راحتی از آن‌ها خارج شود.

به کارگیری بیس پلیت یا صفحه کف ستونی

جهت اتصال ستون‌ها به فوندانسیون در سازه‌های فلزی از بیس پلیت به جای میلگرد استفاده می‌شود. پس از سفت شدن بتن قالب‌ها را باز می‌کنند و صفحات بیس روی آن‌ها قرار می‌‌گیرند. در این مرحله با ریختن بتن شل در زیر صفحه عملیات به‌کارگیری صفحه کف ستونی انجام می‌شود.

بتن ریزی

آخرین مرحله از مراحل ساخت ساختمان فلزی بتن ریزی است. در این مرحله باید با دقت بتن را روی میلگردها ریخت تا به‌طور کامل آن‌ها را پوشش دهد. در این مرحله باید هواگیری بتن به بهترین نحو انجام شود تا خللی در ساخت سازه به وجود نیاید.

مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد بعد از اسکلت

پس از به‌کارگیری اسکلت ساختمان باید فاز اجرای تاسیسات ساختمان شروع می‌شود که به‌ترتیب زیر با مراحل آن آشنا خواهید شد. چنانچه به‌دنبال خرید سمنت برد جهت به‌کار گیری در سازه خود هستید توصیه می‌کنیم از خدمات مجموعه ویسمنت بهره‌مند شوید.

 • نصب دودکش و سیستم فاضلاب
 • لوله کشی گاز و آب
 • لوله کشی و سیم‌کشی برق
 • اجرای تاسیسات و آتش نشانی
 • اجرای آسانسور و عملیات مربوط به آن
 • کف‌سازی تمامی طبقات
 • اجرای چهارچوب درب و پنجره
 • گل‌و‌گچ کاری
 • سیمان‌کاری
 • اجرای سرامیک و کاشی
 • نازک‌کاری با گل‌‌و‌گچ
 • ساخت نمای سازه
 • نصب کابینت و کمدها
 • نصب درب‌های منزل
 • نقاشی و دکوراسیون نهایی
منظور از مراحل ساخت ساختمان چیست؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *