کف سازی ساختمان با فایبر سمنت برد

کف سازی ساختمان با فایبر سمنت برد

فهرست مطالب

یکی از مهم‌ترین آیتم‌های که هنگام کف سازی ساختمان باید به آن دقت شود، مقاومت بالای مصالح در برابر نفوذ رطوبت است؛ زیرا تنها رطوبت و آب قادر است پایداری یک سازه را به خطر بیندازد و بنا را با سستی روبرو نماید. اما در نظر گرفتن سایر موارد همچون مقاومت در برابر آتش سوزی (حریق) نیز بسیار معقول بوده باید مورد توجه قرار گیرید. در این مطلب با ویسمنت همراه باشید تا شمار را با مصالح مورد نیاز برای کفسازی مناسب و پایدار آشنا نماید.

کف سازی چیست ؟

کف سازی یکی از مراحل مهم در پروژه‌های عمرانی خصوصا در ساختمان سازی‌ست. هنگامی که مرحله سفت کاری به پایان می‌رسد، نوبت به نازک کاری ساختمان خواهد رسید؛ همانطور که ساخت دیوار در ساختمان اجرا می‌شود و مراحل نازک کاری و سفید کاری روی آن انجام می‌شود، پس از مسطح کردن کف بنا، باید کف سازی روی آن انجام گیرد.

کف سازی در معنای کلمه یعنی ایجاد سطحی صاف و بدون ناهمواری همراه با استانداردهای ایمنی لازم که متناسب با هر کاربری انجام خواهد شد. یکی از نکات اصولی که هنگام کفسازی باید انجام انجام شود، استفاده از مصالح با کیفیت بوده که مانع از سر خوردن یا لغزش شود؛ ضمن این که باید تحمل وزن مصالح، اثاثیه، افراد یا لوازم را داشته باشد. همچنین عایق مناسب صوتی و حرارتی بوده و جدا از اینکه در برابر رطوبت مقاوم است، تمیز کردن آن نیز آسان باشد.

از آنجایی که کف سازی به بهترین شکل نازیبایی‌ها و مشکلات کف را به خوبی خواهد پوشاند، بنابراین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا علاوه‌بر لحاظ شکل ظاهری موجب افزایش دوام بالا در کف بنا خواهد شد. بنابراین اجرای این مرحله از کار باید با دقت و توجه خاصی انجام شود. ضمن این که هنگام کف سازی باید از محصولات باکیفیت همچون سمنت برد استفاده شود تا به این صورت طول عمر بالایی داشته و منانع از لطمه به سازه شده و در آینده خسارتی بوجود نیاورد.

مراحل کف سازی چیست ؟

زیر سازی

زیرسازی اولین قدم و مهم‌ترین گام در اجرای کفسازی به شمار می‌آید و باید به گونه‌ای انجام شود تا مانع از نشست آب یا سایر مایعات و همینطور حفاظی مقاوم برای تاسیسات زیرساخت همچون لوله کشی باشد.

این مرحله نیز به دو بخش تقسیم می‌شود که عبارتند از:

متراکم سازی کف

ماهیچه کشی (پس از نصب و اجرای تاسیسات در قسمت کف بنا، جهت ممانعت از آسیب یا تخریب آنها، روی تاسیسات با استفاد از سیمان پوشانده خواهد شد)

کف سازی چیست ؟

فونداسیون یکی از اولین مراحل و اصلی‌ترین مراحل ساختمانسازی بوده که برای اجرای آن نیز باید کفسازی انجام شود. شناسایی چاه‌های قدیمی و پرکردن آنها با مصالح مناسب قبل از فونداسیون مانمع از نشست یا هرگونه ترک خوردگی و سستی در پایه‌های ساختمان خواهد شد.

مسطح سازی کف

مسطح سازی کف به معنای ترازبندی هرگونه سطح موجود در ساختمان است. بنابراین اگر در نقطه‌ای از بنا امکان جاری شدن آب وجود داشته باشد، باید آن نقطه را به بهترین شکل شیب بندی نمایید و آب را به آبراهه یا کف شور هدایت نمایید. برای مسطح سازی کف فونداسیون نیز عموما از بتن استفاده می‌شود که از نفوذ آب به زیرساز جلوگیری خواهد کرد؛ پس از این مرحله نوبت به کف سازی و عایق کاری خواهد رسید.

توجه:

هنگام کف سازی پارکینگ یا محل عبور وسایل نقلیه به خصوص رفت و آمد ماشین‌های سنگین، باید از کیفیت سیمان یا ملاتی که برای مسطح سازی استفاده می‌شود اطمینان حاصل نمود؛ ایمنی و مقاومت بالا محصولات استفاده شده در کف به دلیل فشار بالا بر اثر عبور وسایل نقلیه بسیار حائز اهمیت است.

انواع مصالح رایج در کف سازی

در این بخش شما را با سایر مصالح کف سازی که در کشور ما بسیار اریج است آشنا خواهیم کرد:

معرفی فایبر سمنت برد یا ورق سیمانی برای کف سازی ساختمان

سمنت برد یا ورق سیمانی یکی از مصالح نوین و کاربردی در ایران است که سالیان زیاد در کشورهای غربی و آمریکایی مورد استفاده قرار گرفته است. محصولات سمنت برد چند منظوره بوده نه تنها برای کف که در اجرای سقف، دیوار، نمای داخلی و خارجی کاربرد دارد. فایبر سمنت از مواد اولیه مرغوب با کیفیت یعنی سیمان و الیاف طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود و از ویژگی‌های اصلی آن مقاومت بالا در برابر رطوبت و نفوذ آب است. بنابراین در شهرهای شمالی با رطوبت بالا و آب و هوایی شرجی بسیار کاربردی خواهد بود.

اگر بدنبال محصولی با کیفیت و مقاوم جهت کف سازی ساختمان هستید، می‌توانید از سمنت برد با ابعاد و ضخامت‌های متفاوت در نقاط مختلف بنا استفاده نمایید. کفپوش سمنت برد انتخابی مناسب بوده که برای اجرای آن نیازی به ملات نخواهد بود؛ زیرا روش نصب و اجرای آن به صورت سنتی نیست و با زیرسازی متفاوت اجرا خواهد شد.

مراحل کف سازی چیست ؟

بتن

بتن از سری مصالح بسیار مقاوم است که از ترکیب سیمان با آب تولید ساخته می‌شود؛ این محصول در مقایسه با سایر محصولات از مقاومت بالایی برخوردار است. زیرا مواد پایه آن از سیمان تولید می‌شود. کفپوش بتنی بیشتر برای مناطقی که با عبور و مرورو مستقیم وسایل نقلیه در ارتباط است کاربرد دارد؛ زیرا بسیار مستحکم بود و قابلیت تحمل وزن بالا را به آسانی دارد.

موزائیک

موزاییک از سری مصالح سنتی و کاربردی از قدیم تا به امروز به عنوان مصالح کف سازی به شمار می‌آید. این محصول نوعی بتن متراکم بوده و پس از مسطح سازی در نقاط داخلی و همینطور خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول همچنان در حال تولید بوده و از مواد اولیه یعنی پودر سنگف آب، سنگ دانه، ماسه و سیمان تولید می‌شود.

سنگ

همانطور که می‌دانید سنگ در انواع و اجناس متفاوت به بازار عرضه می‌شود؛ بنابراین سنگ‌هایی که که برای کف در نظر گرفته می‌شوند باید از مقاومت بالایی در برابر ساییدگی یا وزن بالا برخوردار باشند.

پارکت

پارکت کفپوشی از جنس چوب است که برای پوشش کف داخل ساختمان استفاده می شود. قطعات پارکت به صورت آماده و در ابعاد و طرح های گوناگون در بازار موجود هستند. مواد پلاستیکی که در ساخت پارکت به کار می رود آن را در برابر حشرات، سائیدگی و پوسیدگی مقاوم می نماید.

کاشی

کاشی همچون موزاییک نیز از مصالح سنتی محسوب می‌شود؛ اما امروزه کاشی سازی بسیار پیشرفت داشته و در انواع و ابعاد متفاوت با طرح‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. با این حال کاشی که برای این منظور در نظر دارید باید بسیار مقاوم باشد. این محصول بیشتر مناسب کف سازی داخلی خواهد بود.

سرامیک

این روزها همه ما با سرامیک آشنایی داریم؛ این محصول در کف سازی داخلی بسیار کاربردیست. از مقاومت بالایی برخوردار است و می‌توان در تمام سطوح داخلی یا خارجی از آن استفاده نمود.

کف سازی ساختمان با فایبر سمنت برد
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا