ورق سیمانی الیاف دار متریالی نوین در صنعت ساختمان

ورق سیمانی الیاف دار متریالی نوین در صنعت ساختمان

فهرست مطالب

پیشرفت صنعت ساختمان سازی، تولید کنندگان را به سمت پوشش‌ها و ترکیبات جدیدی از مصالح هدایت کرده است. ترکیب فکر و مواد اولیه، محصولی نوین از سیمان را به وجود آورده که در کنار مقاومت، زیبایی را نیز در اختیار دارد؛ سمنت برد یا ورق سیمانی الیاف دار نمونه‌ای از این تولیدات است.

سمنت برد ترکیبی از سیمان، سیلیس و الیاف  است که در دستگاه عمل آوری و خشک می‌شود و پس از آماده سازی کامل، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سمنت برد در ساختمان سازی بسیار مورد توجه قرار گرفت و چون راه اندازی کارگاه تولید آن با سرمایه کم امکانپذیر است، تولید آن به نسبت مصالح دیگر دیگر مشکل نیست؛ ضمن این که از لحاظ اقتصادی به صرفه بوده و به نسبت دیگر متریال‌ها ورق سیمانی است. به همین خاطر ورق سیمانی الیاف دار متریالی نوین در صنعت ساختمان دگرگونی عظیمی به وجود آورد. 

 ورق سیمانی ( فایبر سمنت برد )

پوشش سقف یکی از مواردی بود که با پیشرفت طراحی ساختمان تغییرات زیادی در مواد اولیه‌ای که برای آن استفاده می‌شد به وجود آمد، این تغییرات فقط در مواد اولیه نبود، بلکه طراحی  ورق سیمانی نیز تغییرات زیادی به همراه داشت. ورق سیمانی به دو صورت صاف و موجدار تولید شده است که با توجه به مکان و آب و هوایی که ساختمان اصلی ساخته شده است، در زیمنه‌های متعدد مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در گذشته در ترکیب آن‌ها از آزبست استفاده می‌شد که به دلیل مشکل سرطانزا بودن و سازگار نبودن با محیط زیست از چرخه استفاده در تولید ورق سیمانی حذف شدند. امروزه می‌توان گفت این محصول دوستدار طبیعت بوده و از آسیب به محیط زیست جلوگیری می‌نماید. 

ورق سیمانی الیاف دار در نمای ساختمان

در ترکیب فایبر سمنت برد یا همان ورق سیمانی از الیاف طبیعی و مصنوعی استفاده شده است که با توجه به این امر به سه دسته اصلی تقسیم می‌شود:

 • مش فایبرگلاس
 • سمنت برد سلولزی
 • فایبر سمنت برد کلسیم سیلیکاتی

مزایای ورق سیمانی الیاف دار

مزایای فایبر سمنت برد عبارتند از:

 • عایق صوتی
 • قیمت مناسب
 • تنوع طرح و رنگ
 • اجرای سریع و آسان
 • سازگار با محیط زیست
 • نگهداری و تعمیرات راحت
 • امکان افزایش طول عمر بنا
 • مقاومت بالا در مقابل نفوذ حشرات
 • حذف گچ و خاک از فرایند ساخت و ساز

چرا استفاده از ورق سیمانی الیاف دار یا سمنت برد مورد توجه قرار گرفته است

مشخصات فنی سمنت برد از جمله: سبک بودن، دوام، مقاومت و سطح بالای ایمنی تنها چند مورد از مزایای استفاده از ورق سیمانی الیاف دار است. استفاده از مواد سازگار با محیط زیست و امکان رنگ آمیزی با انواع رنگ های سالم و مناسب از نقاط قوت این تولیدات به شمار می‌آید. امکان استفاده از آن‌ها در سازه‌های فلزی سبک این امکان را فراهم آورده که در هر مکان با هر شرایط جوی بتوان از آن استفاده کرد و به امنیت و  دوام آن ایمان داشت. موارد دیگری که می‌توان دلایل انتخاب ورق سیمانی الیاف دار یا سمنت برد الیاف دار را توجیه کرد، شامل موارد زیر می‌باشد:

استفاده از ورق سیمانی الیاف دار

 • صرفه اقتصادی این تولیدات

کیفیت مناسب و کمیت قابل تامل این تولیدات که شامل  کاهش هزینه‌های تولید و اجرا می‌شود. همچنین سرعت عمل در اجرای طرح‌ها که خود به کاهش هزینه‌ها منجر می‌شود، از دلایل خاص پرطرفدار بودن سمنت برد الیاف دار است. قیمت اجرای سمنت برد بسیار مناسب است.

 • سرعت اجرای بالا

امکان نصب و اجرای سریع برای برپایی ساختمان‌ها و کمپ‌ها در مناطق آسیب دیده از سیل و زلزله و ساخت مکان‌های موقت با تکیه بر استاندارد ساخت و ساز

 • امکان استفاده در طراحی زمینه‌های متعدد

استفاده از ورق سیمانی الیاف دار متریالی نوین در صنعت ساختمان جهشی بزرگ در صنعت ساخت و ساز بوده است. کاهش استفاده بسیاری از مصالح معدنی، صنعت ساختمان را به صنعتی سازگارتر با محیط زیست تبدیل کرده است. مهم‌ترین ویژگی فایبر سمنت برد مقاومت آن در مقابل آب و اشتعال ناپذیری می‌باشد، نمونه کلسیم سیلیکاتی از همه سبکتر بوده و مقاومت بالایی در مقابل آتش سوزی دارد. از فایبر سمنت برد برای پوشش دیوار و کف نیز استفاده می‌شود. همچنین در ساخت و سازهای خشک یا ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی یا بتنی بسیار کاربرد دارد، ضمن این که برای پارتیشن بندی و ساخت دیوار داخلی نیز از آن استفاده می‌کنند.

ورق سیمانی الیاف دار متریالی نوین در صنعت ساختمان
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا