02126409037 09391565850

مقایسه سمنت برد با سایر مصالح ساختمانی

مقایسه سمنت برد با سایر مصالح ساختمانی

فهرست مطالب

مقایسه سمنت برد با سایر متریال‌ها و مصالح ساختمانی

سمنت برد حدود چند دهه‌ای است که وارد ساختمان سازی شده و با این محصول صنعت ساختمان سازی دچار تغییر و تحول زیادی شده است. با ورود فایبر سمنت روند خانه سازی به شدت تغییر کرده است؛ این الیاف سیمانی با مقاومت بالا توانستند جایگزین بسیاری از مصالح و متریال شوند.

جایگزینی سمنت برد با سایر مصالح

سمنت برد یک مصالح ساختمانی است که می‌توان از آن برای طراحی و ساخت نقاط مختلف منزل استفاده کرد؛ آشنایی با نحوه خرید سمنت برد به شما کمک می‌کند تا از این متریال در زمینه‌های متعددی استفاده نمایید. 

فایبر سمنت برای نمای ساختمان کاربرد بسیاری دارد، چون مقاوم به رطوبت، گرما، آب و سایر عوامل بیرونی است. این نمای ساختمانی قابلیت رنگ آمیزی دارد، از این‌رو می‌تواند جایگزین سایر مصالح باشد. در حال حاضر تولیدکنندگان سمنت برد به رشد قابل توجهی دست یافته‌اند. صاحبان این نوع مصالح هرگز خود را به مردم یا تولید کنندگان کوچک تحمیل نکرده‌اند. 

تفاوت فایبر سمنت با دیگر مصالح و متریال

اگر قرار باشد از متریال مناسبی برای فضای بیرونی منزل بهره ببرید، باید نمونه‌های مقاوم به موریانه و رطوبت را مورد توجه قرار دهید. سمنت برد امکان نگهداری و حفظ ساختمان را فراهم خواهد کرد؛ همان طور که می‌دانید مصالح مختلفی برای نمای بیرون و روکش دیوارهای بیرونی مانند: آجر، چوب، فلز، سنگ، وینیل، سیمان و گچ استفاده می‌شود. برای فضای بیرون تخته‌های گچ و سمنت برد بیشترین مصرف را دارند.

تخلخل در بافت سمنت برد بسیار کم است و همین موضوع نفوذ رطوبت به آن را غیر ممکن می‌سازد.

نصب فایبر سمنت باید توسط متخصصان انجام شود؛ برای نصب این ورق سیمانی از پیچ‌های سقفی کمک گرفته می‌شود.

جایگزینی سمنت برد با سایر مصالح
جایگزینی سمنت برد با سایر مصالح

مقایسه سمنت برد با چوب

چوب‌های به کار رفته در ساختمان‌ها اغلب از نوع: سدر، سرو، کاج و صنوبر هستند که در حال حاضر متریال چوب در بسیاری از دکوراسیون‌های منزل استفاده می‌شود. فایبر سمنت شکل پذیری چندانی ندارد، اما چوب قابلیت شکل پذیری زیادی دارد.بنابراین می‌توان بافت نرم چوب را به راحتی در ساخت و ساز به کار گرفت. سمنت برد را می توان در نوع دلخواه به شکل سفارشی تهیه کرد.

مقاومت چوب نسبت به سیمان طرح چوب بسیار پایین بوده و از لحاظ استحکام این محصول بسیار بهتر از چوب است؛ ضمن این که سمنت برد در برابر موریانه و حشرات موزی نیز کاملا مقاوم است.

چوب نیاز به نگهداری مداوم، ترمیم، رنگ آمیزی منظم و … دارد؛ این در حالیست که فایبر سمنت نیاز به مراقبت و موارد ذکر شده ندارد.

فایبر سمنت برخلاف وینیل نیاز به رنگ آمیزی ندارد؛ البته رنگ آمیزی، نمای تهیه شده با این نوع مصالح را بسیار زیبا می‌کند.

فایبر سمنت از نظر مقاومتی می‌تواند به پای سنگ‌های ساختمانی برسد؛ با این تفاوت که این مصالح روکش صاف و صیقلی دارند و راحت‌تر از سنگ‌ها در نمای ساختمان و دیگر نواحی منزل مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

مزایای سمنت برد به نسبت گچ
مزایای سمنت برد به نسبت گچ

مقایسه سمنت برد با تخته های گچ

نماهایی که با سمنت برد و گچ طراحی می‌شوند، از نظر شکل ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند، اما از نظر خصوصیات با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. 

مزایای سمنت برد به نسبت گچ

سمنت برد یک نوع مصالح ساختمانی است که از سیمان، الیاف تقویت شده و ماسه کوارتز تهیه شده است. تقویت فایبر با سیمان منجر به استحکام این مصالح شده و آن را به گزینه‌ای فوق العاده مقاوم و مستحکم تبدیل کرده است.

صفحات گچی نیز از گچ تهیه شده و در میان دو صفحه خمیر کاغذی فشرده شده‌اند. این مصالح گچی مقاومت کمتری نسبت به فایبر سمنت دارند؛ از این‌رو بیشتر برای سقف و دیوارهای داخلی مورد توجه قرار می‌گیرند. قابلیت رنگ آمیزی سمنت برد یک ویژگی خاص است.

سمنت برد نسبت به سایر مصالح از مقاومت بالایی برخوردار است؛ این موضوع از ساختار مولکولی شبکه مانند این تخته‌ها ناشی می‌شود. چنین ساختاری انعطاف و مقاومت را برای ورق سیمانی ایجاد خواهد کرد.

فایبر سمنت در برابر تغییرات آب و هوایی، حرارت، گرما، آب و باد مقاوم بوده و از رشد کپک‌ها و سایر عناصر در پشت بام و … جلوگیری به عمل می‌آورد.

تخته‌های سیمانی برای برش نیاز به ادوات خاصی دارند؛ حال آن که مصالحی همچون: چوب یا گچ به راحتی برش می‌خورند.

سمنت برد به شکل ارگانیک تهیه می‌شود و از این‌رو مشکلی برای محیط زیست به همراه ندارد. در واقع از این نوع مصالح ساختمانی با عنوان مصالح سازگار با محیط زیست یاد می‌شود. این در حالیست که بسیاری از مصالح از جمله گچ دارای ترکیبات سمی هستند و باعث آسیب رسیدن به محیط زیست نیز می‌شوند. 

مقایسه سمنت برد با سایر مصالح ساختمانی
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *