02126409037 09391565850

معروف ترین مصالح مورد استفاده در معماری مدرن!

معروف ترین مصالح مورد استفاده در معماری مدرن!

فهرست مطالب

معماری مدرن، نوعی سبک معماری بر پایه فناوری‌های نوین و خلاقانه در ساخت و ساز با استفاده از مصالح مدرن است. این سبک از معماری احساسات متنوعی را ارائه می‌دهد که با انتخاب متریال مناسب می‌توان آنها را کنترل کرد. به عنوان مثال، احساس گرمی یا راحتی که توسط چوب ارائه می‌شود، یا احساس سرما توسط فلزات، یا احساس خامی بتن. بنابراین انتخاب دقیق مصالح مناسب در مقایسه با زیبایی و عملکرد آن، سهمی برابر در طراحی دارد. مصالح این قدرت را دارند که می‌توانند نحوه ایجاد احساس در فضا را تغییر دهند و تاثیر بسزایی در دید بیننده اثر داشته باشند.
در این مقاله از ویسمنت ما مشهورترین مصالح معماری مدرن را معرفی خواهیم کرد که به نمایش سبک‌های مختلف کمک می‌کند.

بتن در معماری مدرن

بتن ستون فقرات معماری مدرن است. این محصول شامل سیمان و سنگدانه‌های ریز و درشت است که در یک نسبت ثابت به هم پیوند خورده‌اند. یکی از همه گیرترین، انعطاف پذیرترین و پویاترین مصالح ساختمانی در تاریخ معماری است. با ارائه تکنیک ساختمانی کاملاً متفاوت به معماران و مهندسان، روش طراحی و ساخت ساختمان‌ها در عصر مدرن را به میزان قابل توجهی تغییر داده است. 

با استفاده از داربست مناسب و تشکیل ستون، تیر، دال، پی یا فونداسیون و غیره می‌توان سبکی مدرن و متفاوت با این مصالح ساختمانی ایجاد کرد. بتن انواع مختلفی دارد که از جمله می‌توان به: بتن بادوام، بتن با عملکرد بالا، بتن خود ترمیم شونده، بتن شفاف و بتن انعطاف پذیر اشاره نمود.

سیمان در معماری مدرن

سیمان یکی از محصولاتیست که در ساخت و ساز و به خصوص معماری مدرن بسیار پرکاربرد است. یکی از ویژگی‌های سیمان تولید محصولات نوین همچون فایبر سمنت برد یا ورق سیمانی است. این متریال چند منظوره در معماری مدرن جایگاهی ویژه دارد و به همین علت در کشورهای پیشرفته به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. از لحاظ ظاهری، بسیار ساده بوده و همین امر باعث می‌شود تا محصولات سمنت برد در زمینه‌های متعدد کاربرد داشته باشد. همچنین کاربرد آن در کنار دیگر متریال‌ها و مصالح ساختمانی نوین، معماری متفاوت و خلاقانه ایجاد خواهد کرد.

سیمان در معماری مدرن

آجر در معماری مدرن

بلوک‌های آجری مانند بلوک‌های لگو هستند که می‌توانند با تفکر نوآورانه و کاردستی ماهرانه با هم ترکیب شوند و شاهکارهایی خلاقانه ایجاد کنند. علیرغم شکل جامد بلوک آجری، آنها تنوع زیادی از خود نشان داده و به مرور زمان باعث شکل گیری نمونه‌های زیبایی شده‌اند. به خصوصو اینکه امروزه طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی از این متریال ساخته می‌شود.

فولاد در معماری مدرن

از ورودی ساختمان گرفته تا پارکینگ‌ها، مدارس و آسمان خراش‌ها، برای ایجاد مقاومت و استحکام از فولاد استفاده می‌کنند. از این متریال همچنین در سقف و به عنوان روکش دیوارهای خارجی در ساختمان سازی استفاده می‌شود. خواص مقاومت در برابر کشش، آن را به یک ماده سازه‌ای موثر مانند R.C.C تبدیل می‌کند. آرماتور و همچنین المان‌هایی مانند: قاب‌های فضایی، تیرهای پروفیل خرپا و قاب در و پنجره، نرده‌ها، دستگیره درها و موارد دیگر همگی از فولاد ساخته می‌شود. فولاد به عنوان یک ماده ساختمانی دارای ویژگی‌هایی مانند: دوام، مقاومت، سبک بودن و همینطور قابل بازیافت است.

شیشه در معماری مدرن

شیشه متریالی مورد استفاده برای دستیابی به شفافیت و نور بوده و یکی از متداول‌ترین عنصر نماست. هم دید و هم محافظت در برابر تغییر آب و هوا را ارائه می‌دهد. محققان توانسته‌اند شیشه‌ای با خاصیت عایق حرارتی، تولید کنند که این امر مطابق با محیط زیست است و به کاهش انرژی مورد نیاز ساختمان کمک می‌کند.

آلومینیوم در معماری مدرن

آلومینیوم فلزی چند رنگ است که به وفور در دسترس است. تولید آن به راحتی امکان پذیر نیست و باید از سنگ معدن استخراج شود. از ویژگی‌های این متریال می‌توان به: نسبت مقاومت به وزن بالا، فشردگی، سهولت تولید و مونتاژ، بازتابندگی بالا، مقاومت در برابر خوردگی و رفتار آن در دمای شدید، اشاره کرد که آن را به یک ماده ساختمانی مناسب تبدیل می‌کند. معمولاً نمای شیشه‌ای ساختمانهای مدرن توسط یک قاب آلومینیومی محکم و سبک پشتیبانی می‌شود. صنعت ساخت و ساز مواد جدیدی را به نام “آلومینیوم شفاف” تولید کرده است که شفافیت عالی و همچنین فرم در معماری را ارائه می‌دهد.

مصالح ساختمانی مدرن

سنگ طبیعی در معماری مدرن

از زمان تکامل بشر، سنگ پرکاربردترین متریال بوده و هنوز هم یک ماده ساختمانی مدرن است. علیرغم وزن و حجم زیاد، به دلیل تنوع گسترده در بافت، رنگ و اندازه در صنعت ساخت و ساز ارزشمند است. این متریال بسیار با دوام و مستحکم است و به طور طبیعی در دسترس خواهد بود. با این حال برای کاربرد در ساخت و ساز طرفداران بسیاری دارد.

چوب در معماری مدرن

چوب تنها مصالح ساختمانی تجدید پذیریست که نه تنها احساسات گرم، بلکه احساس شادی و راحتی مشترک در طراحی، در مقایسه با زیبایی و عملکرد را به ساختمان می‌افزاید. این مواد خاص می‌تواند هر فضایی را به راحتی متحول کند. مقاومت کششی بالا، جذب صدا و سایر ویژگی‌ها، آن را به ماده‌ای استثنایی برای استفاده در معماری مدرن تبدیل کرده است.

طراحی کاشی در معماری مدرن

ماژول مدولار، متشکل از مواد جامد مانند: سرامیک، سنگ یا حتی شیشه، که به عنوان یک ماده بام بر روی کف، دیوارها، روکش‌های میز و غیره اعمال می‌شود. یک ماده اتمام موثر است که اغلب در ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شود. حمل و نقل آسان، تعمیر آسان و در دسترس بودن اندازه‌های مناسب و تنوع رنگ و بافت، آن را به گزینه‌ای محبوب در بین طراحان تبدیل کرده است. امروزه صنعت کاشی سازی برای دستیابی به اهداف پایداری روی مفهوم بازیافت کار می‌کند. 

معروف ترین مصالح مورد استفاده در معماری مدرن!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *