سمنت برد

ورق سیمانی یا فایبر سمنت برد محصولی چند منظوره و پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی بوده که این امکان را به شما می‌دهد تا بتوانید از این متریال در زمینه‌های متعدد استفاده نمایید. سمنت برد از مواد اولیه با کیفیت تولید شده و بدون آزبست است؛ بنابراین با اطمینان خاطر می‌توان گفت محصولات ورق سیمانی عاری از هرگونه مواد شیمیایی مضر بوده و دوستدار طبیعت به شمار می‌آید.

محصولات ورق سیمانی مزایای بسیاری به نسبت مصالح ساختمانی سنتی داشته و همین امر باعث می‌شود تا سمنت برد جایگزینی مناسب برای سایر متریال‌ها باشد. فایبر سمنت برد در کشورهای پیشرفته سالیان زیادیست که مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ با این حال استفاده از ورق سیمانی در کشور ما روز به روز در حال پیشرفت بوده و آینده‌ای روشن در پی خواهد داشت.

فایبر سمنت برد نما

فایبر سمنت برد پایه PVA

فایبر سمنت برد پایه سیلیس

فایبر سمنت برد سایدینگ

فایبر سمنت برد سقف کاذب

فایبر سمنت برد سقف شیروانی

فایبر سمنت برد کف

محصولات سمنت برد

دسته بندی محصولات ورق سیمانی تولید شده توسط شرکت وی سمنت به صورت زیر است:

 • محصولات سمنت برد مختص نمای ساختمان
 • محصول سمنت برد پایه PVA
 • محصول سمنت برد طرح چوب
 • محصول سمنت برد پایه سیلیس
 • محصولات سمنت برد مختص سقف شیروانی ( سایدینگ )
 • محصولات سمنت برد مختص سقف کاذب
 • محصولات سمنت برد مختص کفپوش

گستردگی محصولات سمنت برد باعث شده تا بتوان از این متریال در زمینه‌های ذکر شده استفاده کرد.

آشنایی با مشخصات فنی محصولات فایبر سمنت برد

برای آشنایی بیشتر با محصولات ورق سیمانی توضیحات مختصری درباره: ساختار، ابعاد، وزن و … در این قسمت داده شده است. با این اطلاعات می‌توانید محصول مورد نظر و مناسب جهت اجرا در زمینه‌های مختلف را انتخاب نمایید.

وزن سمنت برد/ ابعاد سمنت برد

وزن ورق سیمانی به طور عمومی و در مقایسه با دیگر متریال‌ها نسبتا سبک بوده و همین امر باعث استفاده راحت‌تر از سمنت برد خواهد شد. با این وجود در صورتی که ابعاد خاصی را برای محصول در نظر داشته باشید، وزن آن به نسبت ابعاد متغیر خواهد بود.

ابعاد ورق سیمانی متفاوت بوده و با توجه به این که چه محصولی مورد نظر کارفرماست متغیر خواهد بود. برای این که بتوانید ابعاد سمنت برد را متناسب با زمینه مورد نظر انتخاب نمایید نیاز به مشاوره از طریق افراد متخصص دارید.

رنگ سمنت برد/ ضخامت سمنت برد

رنگ ورق سیمانی به طور کلی رنگ سیمان است که در دو نوع خاکستری تیره و نیز روشن تولید می‌شود. عموما رنگ ورق سیمانی با توجه به این که در چه زمینه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد متفاوت خواهد بود. محصولات ورق سیمانی وی سمنت با رنگ تیره طوسی- خاکستری و نیز رنگ روشن زرد مایل به کم تولید و به بازار عرضه می‌شود؛ با این حال رنگ آمیزی کلیه محصولات ورق سیمانی امکان پذیر خواهد بود.

ضخامت ورق سیمانی با توجه به نوع محصول متفاوت خواهد بود؛ برای مثال ضخامت سمنت برد که مختص نمای ساختمان است، متفاوت از ضخامت سمنت برد مختص سقف کاذب خواهد بود. این امر در دیگر موارد همچون: رنگ، وزن و ابعاد محصولات ورق سیمانی نیز وجود دارد.

سمنت برد وی سمنت

ورق سیمانی ویسمنت با استفاده از مواد اولیه مرغوب و با کیفیت تولید و به بازار عرضه می‌شود. همین امر تاثیر بسزایی در استحکام و مقاومت بالای محصولات سمنت برد وی سمنت خواهد داشت. ضمن این که امکان نصب و اجرای ورق سیمانی ویسمنت توسط تیم نصب و اجرای حرفه‌ای در سراسر ایران انجام خواهد شد.

سمنت برد چیست ؟

سمنت برد Cement Board

ورق صاف الیاف سیمانی که به سمنت برد Fiber Cement نیز معروف است، از مواد اولیه معدنی شامل: سیمان، سیلیس و … همراه با الیاف طبیعی و مصنوعی ( بدون آزبست ) تولید می‌شود. این محصول نه تنها استحکام بسیار بالایی به نسبت سایر مصالح ساختمانی داشته که با گذشت زمان نیز از استحکام آن کاسته نخواهد شد. یکی از ویژگی‌های اساسی ورق سیمانی الیاف دار کاربرد وسیع محصول در صنعت ساختمان بوده که امکان کاربری متنوع از جمله: معماری داخلی یا خارجی ساختمان را در زمینه‌ها متعدد فراهم می‌سازد. 

ضمن این که می‌توان از سمنت برد به عنوان محصولی بی‌ضرر به دلیل عدم وجود آزبست اشاره نمود که همین امر موجب قرار گرفتن آن در دسته محصولات دوستدار محیط زیست شده است. ورق‌های الیاف سیمانی وی سمنت برای عرضه در حوضه‌های مختلف صنعت ساختمان در دو نوع (MD) با چگالی پایین و (HD) چگالی بالا تولید می‌شود. توصیه ما استفاده از محصولات HD در نمای خارجی ساختمان به دلیل مقاومت بالا در برابر اشعه (UV) و مجاورت در برابر رطوبت بالاست.

مزایای بارز ورق سیمانی الیاف دار

از مزایای بارز این محصول به نسبت دیگر مصالح مشابه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • سمنت برد همچنین عایق صوتی حرارتی بوده که موجب جلوگیری از هدر رفتن انرژی خواهد شد
 • این محصول قابلیت رنگپذیری داشته که این امر موجب آزادی عمل مهندسین معمار و طراح در انتخاب رنگ و طرح مورد نظر خواهد شد
 • با توجه به مقاومت بالای این محصول در برابر رطوبت، گزینه مناسبی جهت استفاده به عنوان دیوار داخلی، خارجی و کف ساختمان می‌باشد
 • ضد حریق بودن ورق سیمانی از ویژگی‌های منحصر بفرد این محصول به شمار می‌آید که استفاده از آن در پروژه‌های بلندمرتبه سازی را توجیه پذیر می‌نماید
 • ورق سیمانی مقاومت بالایی در برابر خوردگی، هوازدگی و اشعه UV ماورا بنفش دارد که این ویژگی دوام بالای این محصول را در طول زمان گارانتی می‌نماید
 • وزن نسبتا سبک این محصول باعث می‌شود تا بتوان از سازه‌های فلزی و چوبی سبک به عنوان زیرساز استفاده نمود که این امر موجب کاهش چشمگیر قیمت و افزایش سرعت اجرای پروژه‌های ساختمانی خواهد شد

ورق صاف الیاف سیمانی ویسمنت بر طبق استاندارد DIN EN 12467 جهت پوشش دهی سطح وسیعی از صنعت ساخت و ساز در دو کلاس متفاوت ۳ ( MD ) و ۴ ( HD ) تولید و به بازار عرضه می‌شود. این محصولات به عنوان دیوار جداکننده در مقایسه با دیگر محصولات متداول و سنتی در بازار، مزایای قابل توجهی داشته که از جمله می‌توان به: استحکام بالا، مقاومت در برابر شرایط محیطی و نیز تخریب بیولوژیکی آن اشاره نمود.

مشخصات فیزیکی و مکانیکی ورق های صاف الیاف سیمانی وی سمنت

انواع سمنت برد

انواع سمنت برد را از لحاظ ظاهری و کاربرد می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد؛ به همین جهت قبل از اجرای ورق سیمانی بهتر است با ویژگی‌ها و استفاده این محصول در زمینه‌های متعدد آشنا شوید تا بتوانید نمونه‌ای مناسب را انتخاب نمایید. هر کدام از انواع ورق سیمانی دارای خصوصیاتی هستند که کاربرد آن را در زمینه‌های مختلف نشان خواهد داد؛ از این‌رو با شناخت ویژگی‌های محصول می‌توانید بهترین نوع آن را در جهات مختلف مورد استفاده قرار دهید. 

سمنت برد ساده

فایبر سمنت یا ورق سیمانی در صنایع ساختمانی جای خود را پیدا کرده و توانسته ضمن کاهش هزینه‌ها در زمینه‌هایی چون: شکل ظاهری متفاوت، افزایش سرعت نصب و دوام بالا ارزش‌های زیادی را ارائه کند. این نوع از ورق سیمانی قابل استفاده جهت نمای بیرونی و داخلی، همچنین پوشش سقف و کف مناسب هستند. به‌علاوه این پانل‌های سیمانی الیاف دار ویژگی‌هایی همچون: مقاومت در برابر حرارت بالا، عایق صوتی و رطوبتی در هر نوع شرایط آب و هوایی هستند. 

سمنت برد دکوراتیو

فایبر سمنت قابلیت آن را دارد که در نمای ساختمان، دیوارهای خارجی و داخلی، حتی کف و سقف مورد استفاده قرار گیرد. زیبایی، مقاومت و هرآنچه که از ویژگی‌های یک طرح دکوراتیو مورد نیاز مشتری باشد، توسط ورق سیمانی ارائه می‎شود. در این گونه ورق‌های سیمانی که کاربرد دکوراتیو دارند، سعی بر آن شده که سطح آن‌ها دارای طرح و بافت متفاوت و جذاب باشند ( طرح چوب، سنگ، قلوه سنگ و براش ) از دیگر مزایای این گونه ورق‌های سمنت برد انعطاف پذیری محصول است که این انعطاف پذیری به معنای احتمال ترک خوردگی یا تخریب‌های ناشی از کشش نیست و هیچ تخریبی در آن رخ نمی‎دهد. همچنین به دلیل مقاومت بالا، ورق سیمانی دکوراتیو پوشش مناسبی در مراکز مسکونی و تجاری جهت زیباسازی فضا و در استخر و سرویس بهداشتی به دلیل مقاوم بودن در برابر رطوبت بالا گزینه‌ای مناسب به شمار می‌آید.

سمنت برد طرح چوب

سمنت برد طرح چوب، جایگزین بسیار خوبی برای چوب‌های طبیعی شمرده می‌شود. استفاده از چوب طبیعی از سویی قیمت تمام شده را بالا می‌برد و از دیگر سو به منابع طبیعی آسیب می‌زند. نکته مهم دیگر اینکه چوب در برابر حرارت آسیب‌پذیر است و می‌تواند منجر به توسعه حریق شود که چنین چیزی در فایبرسمنت دیده نمی‌شود. همچنین نباید فراموش کرد که چوب در برابر رطوبت و نفوذ حشرات نیز مقاومت زیادی ندارد و در میان مدت نمای ساختمان دگرگون خواهد شد. اما فایبرسمنت طرح چوب هیچکدام از این مشکلات را ندارد. ورق سیمانی طرح چوب که بیشتر به اسم سایدینگ معروف است، به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی در آمریکای شمالی می‌باشد و مزایایی ذکر شده دلیل جایگزینی این محصول به جای مصالح سنتی همچون الوار چوب در این کشورها شده است. 

قیمت سمنت برد

با توجه به قابیلت‌ها و ویژگی‌های مختلفی که در این محصول وجود دارد باید گفت، قیمت فایبرسمنت از هرجهت اقتصادی و به صرفه است. برخلاف آنچه از ظاهر و کارایی این محصول دیده می‌شود، قیمت ورق سیمانی در مقایسه با هرگونه مصالحی که بخواهد در سطوح بیرونی یا درونی استفاده شود، بسیار مناسب‌تر است. بنابراین شما می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید، از انواع سمنت برد در زمینه‌های متعدد استفاده نمایید.

سمنت برد ارزان

وقتی از ارزان بودن و قیمت مناسب فایبر سمنت سخن گفته می‌شود، مقایسه میان عملکردهای مختلف برای نماسازی، دکورسازی، سقف و کف ساختمان است. وقتی تصمیم گرفته می‌شود در تمام این موارد، سمنت برد جایگزین سایر کارها شود، یعنی یک تفاوت محسوس اقتصادی رخ داده است. این تفاوت در قیمت مصالح، سرعت نصب، هزینه‌های نصب خود را نشان می‌دهد و در مجموع صرفه اقتصادی چشمگیری قابل مشاهده خواهد بود. از این‌رو گفته می‌شود سمنت برد ارزان است؛ ولی ارزانی به معنای کیفیت پایین نیست، بلکه همانطور که قبلا گفته شد، دارای کیفیتی بالا و دوامی طولانیست.

مشخصات فنی سمنت برد

انعطاف پذیری فایبر سمنت برد

در مورد سمنت‌برد نگرانی از خشکی و شکنندگی مطلق، هنگام نصب و عدم قابلیت خمش وجود ندارد؛ بلکه باید گفت از دیگر مزایای فایبرسمنت قابلیت خم شدن و قوس، برای استفاده در تزئینات و سقف است. به گفته ویکی‌پدیا استفاده‌های دکوراتیو در طراحی داخلی به خاطر انعطاف‌پذیری بالا، از ویژگی‌های سمنت‌برد به شمار می‌آید که باعث می‌شود بتوان از ورق سیمانی در دیوار، سقف و سایر نقاط استفاده کرد. 

مقاومت فایبر سمنت برد

فایبر سمنت در برابر رطوبت بسیار مقاوم است و دچار تغییرات شیمیایی یا فیزیکی نمی‎شود. در برابر آتش نیز مقاومت زیادی دارد و زود دچار حریق یا تغییر شکل نمی‎شود. اما در مصالح مشابه، نقش رطوبت در تخریب ساختمان جدی بوده و پس از تخریب نیز نیازهای بازسازی، باعث افزایش هزینه‌های نگهداری ساختمان می‌شوند. سمنت‎برد توانسته این نگرانی‌ها را چه در طول عمر و چه در راحتی بازسازی، رفع کند.

نصب فایبر سمنت برد

نصب سریع و آسان سمنت برد به صورت خشک و بدون نیاز به آب انجام می‌شود؛ بنابراین به نسبت دیگر مصالح تزئینی و نماسازی، بهتر بوده و کارایی بیشتری خواهد داشت. با این حال جهت نصب ورق سیمانی نیاز به افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه است تا بتواند بدون نقص و ایراد و به بهترین شکل کار نصب و اجرای ورق سیمانی را انجام دهد. 
جهت نصب ورق سیمانی وی سمنت حتما جزئیات نصب را از کارشناسان فروش دریافت نمایید تا با نصب محصول طبق استانداردهای ارائه شده، محصول خریداری شده شامل گارانتی شود. 

بازگشت به بالا