02126409037 09391565850

شناژ چیست و انواع آن کدام است ؟

شناژ چیست و انواع آن کدام است ؟

فهرست مطالب

در این مقاله قصد داریم شما را با شناژ که یکی از بخش‌های مهم در ساختمان سازیست آشنا نماییم؛ این روزها صنعت ساختمان رو به پیشرفتی چشمگیر است. بنابراین شناخت تمامی مراحل آن به شما کمک می‌کند تا نتیجه‌ای بهتر و پربارتر داشته باشید. با ویسمنت همراه شوید تا اطلاعات مختصری در این زمینه در اختیار شما قرار دهد.

شناژ چیست ؟

آشنایی با نکات ساختمان سازی به شما کمک می‌کند تا بتوانید هرچه بهتر و اصولی‌تر ساختمان را ایجاد کنید. هنگامی که تصمیم به ساخت بنا دارید، پس از خاکبرداری نوبت به فونداسیون می‌رسد. همانطور که می‌دانید اولین قدم برای ایجاد بنا، پی ساختمان یا فونداسیون است که باید به بهترین شکل انجام شود و شناژبندی یکی از بخش‌های حائز اهمیت و اصلی فونداسیون به شمار می‌آید. در مبحث فونداسیون چیست به طور کامل درباره چگونگی اجرای آن توضیحاتی داده‌ایم. این عملیات به شما کمک می‌کند تا بتوانید فونداسیون کلیه بخش‌های بنا را به یکدیگر متصل نمایید. بنابراین با شناژبندی تمامی نیروهای وارده به قسمت‌های مختلف بنا تقسیم شده و مانع از فشار به یک بخش خاص خواهید شد که در نهایت موجب استحکام و ممانعت از خرابی ساختمان می‌شود.

معنی کلمه شناژ چیست ؟

اگر بخواهیم کلمه شناژ را معنا کنیم، ریشه‌ای فرانسوی دارد که مفهوم آن زنجیر کردن است.

انواع شناژ چیست ؟

شناژ به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود:

• شناژ افقی
• شناژ عمودی
• شناژ مورب
• شناژ تای بیم

شناژ افقی

شناژ افقی

شناژ افقی یکی از روش‌های اصلی جهت ضد لرزه بودن بنا محسوب می‌شود که در مرحله سفت کاری ساختمان انجام می‌شود؛ شاید برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که یک ساختمان چگونه ضد زلزله ساخته می‌شود ؟ باید بگوییم که اجرای شناژ بندی افقی به صورت ضربدری یا به شکل خرپا که در اصل اتصالی بین ستون‌های فونداسیون است، موجب تقسیم فشارهای وارده به بخش‌های دیگر شده و مانع از تمرکز در یک نقطه خاص خواهد شد. بنابراین شناژبندی افقی می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش ارتعاشات زلزله داشته باشد. 

این عملیات به صورت افقی مانع از فشار به فونداسیون شده و موجب می‌شود تا نیروهای وارده مستقیما به زمین منتقل شوند. شناژ افقی در اصل فشارهای کششی حاصل از وزن ساختمان و ستون‌های عمودی فونداسیون را تحمل می‌نماید. بنابراین برای ساخت آن باید از مصالح مستحکم و کاربردی استفاده شود، ضمن این که اندازه‌گیری دقیق آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

شناژ عمودی

شناژ عمودی در اصل یکی از تکمیل کنندگان شناژ افقی به شمار می‌آید و در صورت اجرای شناژ افقی، این عملیات صورت پذیر است و به تنهایی اهمیت بالایی ندارد. با این حال پس از قالب بندی فونداسیون و در صورت اجرای این روش ساختمان در برابر زلزله مقاوم خواهد شد. وظیفه اصلی این روش جلوگیری از فشار و نیروهای وارده در اثر عوامل طبیعی و همینطور وزن ساختمان بوده که مانع از تمرکز فشار به یک نقطه خواهد شد.

شناژ عمودی عموما در بناهای چند طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد و بوسیله این عملیات شناژهای افقی به یکدیگر متصل خواهند شد. در انجام این عملیات بخش پایینی شناژبندی عمودی به فونداسیون متصل بوده و بخش بالایی آن به شناژ افقی که در سقف اجرا شده متصل خواهد شد. در صورتی که این روش جهت ضد زلزله نمودن بنا مورد استفاده قرار گیرد، همچون شناژ افقی به صورت ضربدری یا خرپا اجرا می‌‍شود.

شناژ مورب

با توجه به تحریکات زمین هنگام زلزله و بروز رفتارهای متفاوت در برابر امواج حاصل از زلزله، این عملیات نیز همچون روش افقی از اهمیت بالایی برخوردار است و عموما در کنار شناژ افقی از این روش نیز استفاده می‌شود. جهت اجرای این عملیات میلگرد گذاری از پشت ساختمان انجام شده تا قسمت پشت فونداسیون ادامه خواهد داشت که مهارسازی کناف را به صورت اصولی متصل خواهد نمود. اگر بخواهیم طریقه ایجاد این شناژبندی را شرح دهیم باید بگوییم که میلگرد گذاری آن از پشت ساختمان و تا قسمت تحتانی پی شکل خواهد گرفت که موجب اتصال اصولی آن برای مهارسازی کناف خواهد شد. 

شناژ عمودی

شناژ مخفی یا تای بیم

شناز بندی مخفی در سقف تیرچه بلوک به علت افزایش صلیب سقف ساختمان اجرا می‌شود که به صورت عمود بر تیرچه قرار می‌گیرد. همچنین این عملیات موجب ممانعت از پیچش تیرچه‌ها شده، بار روی سقف تیرچه بلوک را به طور یکنواخت تقسیم نموده، دیافراگم افقی را تقویت کرده و موجب کاهش لرزش سقف خواهد شد. برای اجرای این عملیات باید در دهانه‌هایی به طول بیشتر از 4 متر با فواصل 2 متر شناژبندی انجام پذیرد. ساختار شناژ مخفی به گونه‌ایست که از دو میلگرد یکی در بالا و یکی در پایین مقطع استفاده می‌شود. شناژهای سقف حداقل به فاصله 10 سانتی متری از یکدیگر قرار می گیرند.

ضرورت اجرای شناژ

کاربرد پی منفرد در فونداسیون عملی رایج بوده که بیشتر در بناهای با ارتفاع کم همچون ساختمان‌های صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی موارد نیز پی نواری یا گسترده به صورت جداگانه در ساختمان طراحی خواهد شد که اگر به این صورت باشد، حرکت پی‌ها در این حالت امکان پذیر بوده که هنگام زلزله باعث بروز رفتارهای غیرعادی در سازه یا بنا خواهد شد.

اگر بخواهیم این امر را به بیانی ساده مطرح کنیم، وجود فاصله در پی ساختمان، موجب حرکت آنها در جهات مختلف شده و سازه در بخشی که به زمین متصل است، پیوسته و مستحکم عمل نخواهد کرد. در این شرایط است که از شناژبندی یا کلاف رابط جهت جلوگیری از این حرکت نسبی استفاده خواهد شد که یکی از رایج‌ترین عملیات برای این منظور به شمار می‌آید. بنابراین پی‌هایی که به صورت جدا از هم ایجاد می‌شود با شناژبندی در دو سمت متفاوت به بهترین شکل ممکن مهار شده و مانع از حرکت آنها می‌شود. 

شناژ چیست و انواع آن کدام است ؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *