سازه ال اس اف چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سازه ال اس اف چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فهرست مطالب

در این نوشته به سوال سازه ال اس اف چیست پاسخ خواهیم داد و شما را با این سازه نوین و کاربردی آشنا می‌نماییم.

هر ساله در کشور ما، شاهد آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر بروز زلزله هستیم. خرابی و ویران شدن خانه‌ها در اثر زلزله از عواملیست که جان افراد را به خطر می‌اندازد. امروزه بسیاری از افراد برای استفاده از فناوری‌های نوین در جهت کاهش صدمات و آسیب‌های جدی و ویرانی خانه‌ها به سبب بروز زلزله برآمده‎‌اند. به حداقل رساندن وزن در سازه‌های بتنی و فولادی یکی از مهم‌ترین اهداف استفاده از فناوری‌های نوین در صنعت ساخت‌و‌ساز می‌باشد. استفاده از مصالح و متریال‌های جدید در صنعت ساخت‌وساز که از وزنی سبک برخوردار هستند، همچون سمنت برد یا همان ورق سیمانی جهت طراحی و اجرای: سقف، کف، نما و … نیز در صنعت ساختمان بسیار حائز اهمیت خواهد بود. سازه ال اس اف از جمله سیستم‌های طراحی شده در زمینه فناوری سبک ساختمانی است که بسیار کاربردی و قابل توجه می‌باشد. 

ال اس اف مخفف چیست ؟

ال اس اف در اصل مخفف کلمه Light Steel Frame به معنای قاب‌های سبک فولادی سرد نورد شده است؛ ال اس اف یکی از سیستم‌های نوین ساختمان سازی به شمار می‌آید که جهت ساخت و اجرای ساختمان‌هایی با طبقات محدود که معمولا تا ۵ طبقه است، مورد استفاده قرار می‌گیرد که توسط مهندسین معمار در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته مورد تایید واقع شده است. 

بررسی ویژگی‌های سازه ال اس اف :

ورق‌هایی که دارای ضخامت کمی از فولاد با پوشش گالوانیزه هستند، به روش ساخت رولی توسط دستگاه‌های مخصوص، نورد و در قالب پروفیل‌های سبک که ابعاد متفاوتی دارند، تولید خواهند شد. این نوع از سیستم‌های ویژه در صنعت ساختمان سازی، به صورت مودولاری یا پیش ساخته که خشک بوده و با اتصالات متفاوتی نصب و اجرا می‌گردند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اغلب پیمانکاران و انبوه سازان از این سیستم برای اسکلت و چارچوب اصلی ساختمان استفاده خواهند نمود. در بسیاری از قسمت‌های دیگر ساختمان سازی که نیازمند سبک سازی است، استفاده از پروفیل‌های سرد نورد شده، بسیار ایده‌آل و کاربردی بوده است. اغلب پس از استفاده این پروفیل‌ها اقدام به پوشش آنها با انواع محصولات نوین ساختمانی سبک و کارآمد که بیشتر چندسازه نیز هستند، مانند: انواع سمنت برد ، پی وی سی ، سنگ یا سرامیک، ورق سیمانی و … خواهند نمود.

 

ال اس اف مخفف چیست ؟

ترکیبات مهم در سازه ال اس اف :

استفاده از چند بخش اصلی در این سازه بسیار مهم و ضروری خواهد بود. برای تامین سازه استفاده از ورقهای فولادی سرد نورد شده قابل توجه می باشد. اغلب به عنوان پوشش درونی این سازه ها از صفحات تخته گچی استفاده می کنند. اما استفاده از لایه‌ی عایق برای حرارت و صوت نیز از گام‌های مهم در تولید این محصول خواهد بود.

مراحل مهم در ساخت و اجرای سازه ال اس اف :

عملکرد افراد در ساخت این سیستم ساختمانی، بسیار شبیه به ساختمان‌های معمولی خواهد بود. انجام کلیه تمهیدات لازم در این معماری نیز لازم و ضروری می‌باشد. در ادامه به بررسی مراحل و نحوه ساخت این محصول خواهیم پرداخت:

فوندانسیون ال اس اف :

اولین مرحله در ساختمان سازی، ایجاد یک فوندانسیون مناسب می‌باشد؛ در این فعالیت فوندانسیون باید تا عمق ۵۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شود. پس از اجرای فوندانسیون مناسب، اقدام به نصب انکر بولت‌ها ( برای اتصال صفحات بتن و سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند ) در فاصله‌های تعیین شده خواهند نمود تا به بهترین شکل بتن دیوارها تثبیت شود.

اجرای دیوارها :

پس از مرحله فوندانسیون، حال نوبت به نصب دیوارها می‌رسد؛ از مسئولیت مهم دیوارها در این سازه، می‌توان به تحمل بارهای جانبی و ثقلی اشاره نمود. این دیوارها برروی انکر بولت‌ها که از قبل در فوندانسیون اجرا شده‌اند، قرار خواهند گرفت. نصب دیوارهای باربر در مکان مشخص شده، توسط نوعی مهار کننده که به صورت موقت استفاده می‌شود، انجام می‌پذیرد. کاربرد نصب میله‌های مهار در پی ساختمان برای متصل شدن به دیوارهای باربر خواهد بود. نصب این دیوارها عمدتا با دقت بالایی صورت می‌گیرد؛ زیرا برخلاف دیوارهای غیر باربر تاثیر بسیار زیادی برروی سازه و همچنین ساختار آن خواهند داشت. نصب دیوارهای غیر باربر بعد از نصب دیوارهای باربر انجام می‌گیرد.

سقف و اجرای مهم آن :

استفاده از روش‌های گوناگون در نصب و اجرای سقف بین سازندگان قابل توجه می‌باشد. بسیاری از انبوه‌سازان از سیستم تیر ریز مسطح یا خرپاهای سقفی استفاده می‌نمایند. اجرای پوشش سقف اغلب به صورت بتن درجا یا خشک می‌باشد. استفاده از تیرچه‌های فلزی که سرد و نورد شده هستند در ساخت این سازه‌ها بسیار مورد توجه می‌‎باشد. فاصله تعیین شده در ساخت این سازه‌ها با در نظر گرفتن میزان باربری عضو و همچنین قطعات پوشش سقف خواهد بود.

پوشش‌های مهم خارجی و داخلی :

قبل از انجام پوشش پایانی در سازه، استفاده از عایق کاری مناسب بسیار مهم و ضروری خواهد بود. استفاده از ورق‌های پلی استایرن که از ضخامت ۵ سانتی‌متر برخوردار هستند، در عایق کاری دیوارها، ایده‌آل و مناسب خواهد بود. پس از عایق کاری استفاده از پوشش مناسب خارجی و داخلی مورد توجه می‌باشد. در پوشش‌های خارجی اغلب از مصالح مدرن یا سنتی استفاده می‌نمایند. همچنین در پوشش داخلی از مصالح کاربردی مختلفی مانند دیوار پوش، کاغذ دیواری ، رنگ و … استفاده می‌نمایند.

تاسیسات مکانیکی و برقی :

برای اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی در سازه ال اس اف می‌توان به لوله‌های سوپر پایپ یا پی وی سی اشاره نمود. این لوله‌ها با برخورداری از مقاومت چشمگیر و انعطاف پذیری فوق العاده، مورد توجه و استقبال بسیاری از افراد قرار گرفته‌اند. استفاده از تاسیسات برقی نیز در این نوع از تاسیسات بسیار ساده و راحت خواهد بود. این سازه‌ها به دلیل برخورداری از فضای خالی در میان دیواره‌ها به راحتی سیم‌ها را عبور داده و سبب نصب هرچه ساده‌تر آن می‌گردند.

نصب پنجره و درب :

استفاده از انواع درب‌ها در این نوع از سازه‌ها امکان‌پذیر خواهد بود. درب‌ و پنجره‌های مدرن، آلومینیوم ضد حریق، درب‌های ضد سرقت، پی وی سی و … از جمله محصولاتی هستند که مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کاربرد و موارد استفاده از سازه ال اس اف

کاربرد و موارد استفاده از سازه ال اس اف :

با توجه به خصوصیات این محصول، موارد استفاده از این سازه بسیار متنوع می‌باشد. از موارد استفاده از آن می‌توان به :

 • ساخت مجموعه‌های آموزشی و ورزشی
 • تولید انواع کارگاه‌های صنعتی و کارخانه‌ها
 • استفاده از بنای بیشتر برروی پشت بام ساختمان
 • ایجاد نیم طبقه در مکان‌هایی که از سقف بلندی تهیه شده‌اند
 • ایجاد و ساخت بسیاری از شهرک‌های مسکونی در کمترین زمان ممکن

مزایای استفاده از سازه ال اس اف :

مزایای بالقوه در این محصولات به دلیل برخورداری آن‌ها از ویژگی‌های ساختاری منحصر بفرد می‌باشد. از مهم‌ترین مزایای استفاده این سازه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • طول عمر بالا و قابل توجه
 • عدم نیاز به تجهیزات بسیار زیاد و فضای کارگاهی
 • امکان اجرا و نصب مصالح در کلیه شرایط آب و هوایی
 • مقاومت و سختی بالا در این سازه‌ها همواره مورد توجه می‌باشد
 • این سازه‌ها غالبا از وزن کمتری نسبت به مابقی سازه‌ها برخوردار خواهند بود
 • اجرای آنها به دلیل برخورداری از انعطاف پذیری بسیار بالا، ساده و راحت است
 • این محصولات در کمترین زمان به تولید انبوه رسیده و می‌توان تعداد زیادی سازه را اجرا نمود
 • کیفیت بسیار بالا در کنار سختی قابل توجه، سطح محبوبیت این محصول را افزایش داده است
 • به دلیل برخورداری از سهولت در نصب و اجرا، هزینه‌های جانبی نیز در ساخت و ساز کاهش می‌یابد
 • مقاومت بسیار بالا در برابر عواملی همچون: ( آتش سوزی و حرارت، هوازدگی، خوردگی‌های شیمیایی، زمین لرزه، حشرات موذی و .. )

معایب استفاده از سازه ال اس اف :

در کنار مزایای فوق‌العاده و بی‌نظیر استفاده از سازه ال اس اف، معایبی نیز بر آن وارد می‌باشد که می‌توان به:

محدودیت اجرا برای طبقات بالا

این محصول به نحوی می‌باشد که قابل نصب توسط افراد تازه کار نبوده و برای نصب نیازمند بهره‌برداری از تخصص افراد زبده و حرفه‌ای خواهند بود. سقف اجرای این سازه برای بناهای یک طبقه و نیم می‌باشد. اگر افراد از این محصول برای طبقات بالاتر استفاده نمایند، متحمل هزینه بسیار زیادی خواهند شد. استفاده از این محصول برای طبقات بیشتر از دو تا ،نیازمند پیش‌نیازهایی می‌باشد که هزینه‌های گزافی را برای کارفرما در بر خواهد داشت.

در نهایت :

با توجه به خصوصیات، مزایا و معایب ذکر شده در این سازه، استفاده از آن در کشور ما بسیار قابل توجه خواهد بود. کشور ما با توجه به برخی از دلایل منطقی، شرایط مساعدی را برای استفاده از این سازه‌ها در بر خواهد داشت. به دلایلی از جمله:

برخورداری از منابع معدنی فراوان

 • زلزله خیز بودن
 • مقاومت چشمگیر
 • سبک بودن سازه‌ها
 • سازه‌های پیش ساخته
 • کمترین اتلاف وقت و سریع‌ترین زمان برای نصب

به همین علت می‌توان از این سازه به عنوان گزینه‌ای مناسب در صنعت ساخت و ساز اشاره نمود. ضمن این که باید به این ورد توجه داشت که بهتر است از مصالح یا متریال‌های نوین و سبک که این روزها در بازار عرضه می‌شود برای کار برروی سازه ال اس اف مناسب است استفاده نمود. 

سازه ال اس اف چیست و چه کاربردهایی دارد؟
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا