02126409037 09391565850

برای ساخت خانه چه مصالحی مورد نیاز است؟

برای ساخت خانه چه مصالحی مورد نیاز است؟

فهرست مطالب

مصالح مقاوم و مستحکم در صنعت ساخت و ساز از اهمیت زیادی برخوردارند؛ انواع فایبر سمنت برد یکی از مصالح مقاوم و نوین در ساختمان سازی به شمار می‌آید. همانطور که می‌دانید امکانات اقتصادی و محلی در انتخاب نوع مصالح نقش مهمی دارند و در واقع مصالح با توجه به مقاومت و دسترسی که دارند قیمت‌های متفاوتی نیز خواهند داشت. همچنین نوع مصالح انتخابی برای ساختمان سازی بسیار مهم بوده که تاثیر بسزایی در ظاهر و همچنین استحکام بنا دارد.

برای ساختمان سازی به چه مصالحی نیاز داریم؟

تمام معماران به دنبال بنایی پایدار و مستحکم هستند؛ این پایدار سازی با انتخاب و به کارگیری مصالح مقاوم انجام می‌شود. متریال و مصالح پایدار سبب ایجاد ساختمان‌های مقاوم می‌گردند. ساختمان‌ها باید در برابر: عوامل محیطی، آتش سوزی، ضربه، زلزله، حرکات دینامیک، باران، گرد‌و‌خاک، رطوبت و … مقاوم باشند. گچ، سنگ، آهک، سمنت برد، آجر، سیمان، آهن، فولاد، چوب، شیشه، ورق استیل، شن، پلاستیک، چوب پلاست، سرامیک، کاشی، پارکت، لمینت، ماسه و … از جمله مصالح قابل کاربرد در خانه سازی هستند.

این مصالح می‌توانند به شکل ترکیبی یا مجزا در ساخت و ساز استفاده شوند؛ به عنوان مثال سیمان از جمله مصالحی است که در محیط بیرونی و داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما گاهی این نوع مصالح با متریال دیگر ترکیب می‌شود. سمنت برد از سیمان تشکیل شده اما قدرت به مراتب بیشتری دارد و کاربرد سمنت برد در ساختمان سازی بسیار گسترده است. این روزها ورق سیمانی برای خانه سازی به عنوان یک گزینه برتر معرفی می‌گردد.

چه مصالحی در برابر یخبندان مقاوم‌اند

آب و هواهای کوهستانی تاثیر نامطلوبی برروی روند خانه سازی دارد؛ این نوع آب‌و‌هوا با نوسانات دمایی بسیاری همراه می‌باشد. از این‌رو انتخاب نوع مصالح برای آن اهمیت زیادی دارد. کوهستان‌ها نوسانات دمایی بیشتری تجربه می‌کنند. در واقع آب‌و‌هوای کوهستانی سبب انجماد شدید آب، بروز یخبندان، مصالح، سنگ‌ها و … می‌شود. بسیاری از مصالح در برابر انجماد دوام چندانی ندارند و تخریب خواهند شد. مصالح ساختمانی متعدد درون و بیرون محیط منزل به کار می‌روند و به همین علت مقاومت و استحکام برای مصالح بیرونی ساختمان اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا به طور مستقیم در برابر عوامل محیطی- فیزیکی  همچون نوسانات دمایی، یخبندان، باد، نور خورشید، اشعه ماوراء‌بنفش و … قرار می‌گیرد. سمنت برد از مصالح مقاوم است که برای نمای ساختمان ، محیط داخلی آشپزخانه، کفپوش خانه، محوطه سازی بیرونی و … به کار می‌رود.

برای ساختمان سازی به چه مصالحی نیاز داریم؟
برای ساختمان سازی به چه مصالحی نیاز داریم؟

کدام مصالح ساختمانی در برابر زلزله مقاومند

زلزله از جمله بلایای طبیعی است که در نقاط بسیاری از دنیا از جمله ایران اتفاق می‌افتد. کشورهایی همچون ژاپن در زمینه مقاوم سازی خانه در برابر زلزله بسیار پیشرفت کرده‌اند. این پیشرفت به دلیل شرایط زلزله خیزی این کشور می‌باشد و مقاوم سازی در کشورهای زلزله خیز اهمیت بالایی دارد؛ ایران نیز از جمله کشورهایی است که با مسئله زلزله‌های متوالی مواجه می‌باشد. با توجه به این مورد، بهتر است سقف، کف و دیوار ساختمان با متریالی مناسب ساخته شود تا دست کم در برابر عوامل فیزیکی مقاومت داشته باشد؛ در مقاله آیا سقف کناف ترک میخورد درباره جایگزین مناسب برای متریال‌های سنتی به طور کامل صحبت شده است.

بنابراین انتخاب مصالح مقاوم در برابر زلزله اهمیت زیادی دارد. این مقاوم سازی با مصالحی همچون فولاد، بتن، سمنت برد و… انجام می‌گیرد. در واقع این مصالح ساختمانی در دسته متریال مستحکم واقع می‌شود؛ فولاد نیز از جمله مصالحی است که در مقاوم سازی منزل در برابر زلزله مورد توجه می‌باشد. سمنت بردها از وزن کمی برخوردار هستند؛ بنابراین می‌توانند در کاهش وزن سازه موثر باشند. همان طور که می‌دانید کاهش وزن سازه از جمله اصول مقاوم سازی در برابر زلزله می‌باشد.

سمنت برد مصالح ساختمانی نوین و مقاوم

سمنت برد از جمله مصالحی ساختمانی است که در مقاوم سازی مورد توجه قرار می‌گیرد؛ این ورق سیمانی با توجه به ارزان بودن و استحکام بالا در ساختمان سازی کاربردی گسترده دارد. کار با سمنت برد باعث می‌شود محیط خانه بهتر از همیشه به نظر برسد؛ این موضوع به دلیل صاف بودن و ظاهر مناسب ورق سیمانی می‌باشد.

ترکیب ورق سیمانی

افزایش مقاومت در مراحل تولید سمنت برد بسیار مهم شناخته می‌شود؛ در واقع سیلیس، سنگ خرد شده، آب، سیمان، فایبرگلاس، کولار، آهک و … از جمله ترکیبات موجود در ورق سیمانی می‌باشند. این متریال برای محکم شدن سمنت برد مورد توجه قرار گرفته و در مراحل تولید سمنت برد استفاده می‌شود. متریال به کار رفته در سمنت برد از پوسیدگی، نم زدگی، نفوذ رطوبت، ترک خوردگی و … جلوگیری می‌کند؛ به همین خاطر فایبر سمنت برد به عنوان یک مصالح ساختمانی مقاوم معرفی می‌گردد و کاربرد فراوانی در ساختمان سازی دارد.

کدام مصالح ساختمانی در برابر زلزله مقاومند
کدام مصالح ساختمانی در برابر زلزله مقاومند

این تخته‌های سیمانی بسیار صاف و صیقل خورده هستند و می‌توانند بافت دلپذیری در محیط منزل ایجاد کنند. با این نوع مصالح ساختمانی نیز می‌توان هماهنگی و جذابیت لازم را در دکوراسیون خانه و سایر نواحی پدید آورد. از سمنت برد برای کفپوش، دیوارپوش، پیشخوان آشپزخانه، پروژه های کاشی کاری و … استفاده می‌شود. این نوع پوشش نصب کاشی را ماندگارتر و بادوام تر خواهد کرد. به کارگیری و نصب سمنت برد نیز بسیار ساده و آسان است. از این‌رو برای موارد خانه سازی و پروژه‌های گوناگون پیشنهاد می‌گردد و نصب آن با تیرچه های کف یا گل میخ‌های دیواری زیرین انجام می‌شود.

خصوصیات ورق سیمانی

ضخامت سمنت برد متفاوت بوده و حتی قابل اجرا با ابعاد مورد نظر است؛ بیشترین کاربرد این نوع تخته‌های سیمانی به عنوان پایه برای سرامیک و کاشی می‌باشد. این پایه شرایط مناسبی برای سرامیک و … فراهم می‌نماید و برای برش دادن این تخته‌های مستحکم از ابزار برش قدرتمند مانند: اره برقی، اره دستی و … استفاده می‌شود.

مزیت کاربرد ورق سیمانی

سمنت برد عاری از مواد آلی است و همین موضوع باعث می‌شود در مقابل پوسیدگی، تجزیه، کپک، جمع شدگی و … مقاومت داشته باشد. این مقاومت ماندگاری بالایی برای ورق سیمانی ایجاد می‌نماید. سمنت برد در برابر رطوبت نیز مقاومت قابل توجهی از خود نشان می‌دهد. اگر این تخته در مقابل رطوبت قرار بگیرد، تخریب نخواهد شد و ویژگی‌های خود را حفظ خواهد کرد.

از سمنت برد برای نمای ساختمان نیز استفاده می‌شود. این انتخاب بسیار سازنده و مفید خواهد بود. ورق سیمانی در برابر عوامل جوی بسیار مقاوم است. از این‌رو در برابر هوا زدگی و یخبندان گزینه بسیار مناسبی خواهد بود. سمنت برد دارای وزن سبکی بوده و برای مقاوم سازی بنا مورد توجه قرار می‌گیرد؛ در واقع این نوع مصالح افزایش وزن چندانی برای سازه به دنبال ندارند. به طور کلی مصالح کم وزن در خانه سازی گزینه‌ای ایده‌آل می‌باشند.

از فایبر سمنت برد برای محوطه بیرونی، کفپوش، دیوارپوش، نمای داخلی، نمای خارجی، سقف و … استفاده می‌شود. گرما و سرما نیز در برابر این تخته های سیمانی تاثیر خود را از دست می‌دهند و خنثی می‌گردند.

  • این نوع مصالح با استانداردهای بین‌المللی و داخلی تولید شده‌ است.
  • در این نوع مصالح متریال بدون ضرر و فاقد مواد شیمیایی به کار می‌رود.
  • ورق سیمانی قابل رنگ می‌باشد و جزء مصالح صنعتی و کارآمد به حساب می‌آید.
  • بهرمندی از این نوع مصالح برای کلیه مراحل خانه سازی مقرون به صرفه و اقتصادی خواهد بود.
  • سمنت برد را می توان برای پروژه‌های مختلف مورد استفاده قرار داد و ایمنی را به پروژه وارد نمود.
  • سمنت برد برای مناطق کوهستانی، مناطق ساحلی، آب و هوای گرم و خشک و … گزینه ایده‌آل و مناسبی می‌باشد.
برای ساخت خانه چه مصالحی مورد نیاز است؟

یک دیدگاه در “برای ساخت خانه چه مصالحی مورد نیاز است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *