02126409037 09391565850

با 10 سبک برتر معماری جهان آشنا شوید!

با 10 سبک برتر معماری جهان آشنا شوید!

فهرست مطالب

معماری هنریست که با زندگی روزمره ما آمیخته شده است. با طرح و سبک‌هایی متفاوت و هنرمندانه که هرکدام گویای عقاید شخصی، بومی، فرهنگی و … با همراه با ایده‌ای خاص است. در این مبحث با ویسمنت همراه باشید تا شما را با سبک‌های مختلف معماری در جهان آشنا نماییم.
در این بخش سبک های معماری محبوب طول تاریخ آورده شده است.

سبک معماری کلاسیک یا رومی

اصطلاح کلاسیک به سبک‌های انواع ساختمان اشاره دارد که از یونان و روم باستان نشأت گرفته‌اند. معماری کلاسیک حتی به نسل‌های بعدی طراحی، از جمله معماری نئوکلاسیک و رنسانس یونان، تأثیر گذاشته است. برخی از مشهورترین بناهای جهان مدرن بر اساس طرح‌های یونان و روم باستان ساخته شده‌اند. معماری کلاسیک بر تقارن و تناسبات متمرکز است.

ستون‌هایی بنا شده با استفاده از موادی مانند: سنگ مرمر، آجر و بتن و نقوش طرح کلاسیک مانند: قالب سازی داخلی، سقف‌های شیب دار میانی، لبه‌های سایبان‌دار، روکش‌های تزئینی درب و شیروانی‌های شکسته بالای درب ورودی.
در حالی که معماری کلاسیک در قرن بیستم عمدتا با مدرنیسم و معماری مدرن جایگزین شد، معماری کلاسیک اما همچنان به سبک “جدید کلاسیک” ساخته می‌شود.

سبک معماری نئوکلاسیک

معماری نئوکلاسیک به سبک بناهایی گفته می‌شود که در زمان احیای معماری کلاسیک یونان و روم ساخته شده‌اند که از حدود سال 1750 آغاز شد و در قرون 18 و 19 رونق گرفت. در حالی که معماری رنسانس یونان از عناصر کلاسیک مانند: ستون‌هایی با جزئیات دوریک، یونیک یا قرنتیان استفاده می‌کرد، نئوکلاسیسیسم با احیای بیشتر حجم کلاسیک کل و اغلب در مقیاس بزرگ مشخص می‌شد. برخی از مشهورترین ساختمان‌های دولتی در اروپا و ایالات متحده دارای سبک نئوکلاسیک هستند، مانند کاخ سفید و ساختمان کاپیتول در ایالات متحده. 

سبک معماری مدرن

معماری مدرن به سبکی از معماری اشاره دارد که در اوایل تا اواسط قرن بیستم شکوفا شد. با رد سبک‌های تزئینی گذشته، معماری مدرن خطوط تمیز را ترجیح می‌دهد. طراحی عملکردی نقشه‌های طبقه باز، ذخیره سازی داخلی تمرکز برروی مصالحی مانند: سمنت برد و محصولات سمنت برد، فولاد، بتن، آهن، شیشه، چوب، آجر و سنگ و تمرکز بر تلفیق معماری در چشم انداز طبیعی در حالی که با استفاده از درب‌های بزرگ فضای داخلی و خارجی را به یکدیگر مرتبط و متصل می‌نماید.

سبک معماری کلاسیک یا رومی
سبک معماری کلاسیک یا رومی

سبک معماری احیای یونان

معماری احیای نوین از: تقارن، تناسب، سادگی و ظرافت معابد یونان باستان از قرن 5 قبل از میلاد الهام گرفته شده است. در آمریکا، سبک رنسانس یونان از 1825 تا 1860 به اوج محبوبیت خود رسید. آمریکایی‌ها با الهام از زادگاه دموکراسی، عناصر کلاسیک را برای طراحی ساختمان‌هایی برای دموکراسی جدید، مانند ستون‌هایی با جزئیات دوریک، یونیک یا قرنتیان، قرض گرفتند که تقلید از مرمر مورد استفاده در یونان باستان بود.

سقف‌های شیروانی شیب‌دار هموار و درهای پیچیده اطراف فضای داخلی شامل طرح‌های ساده بود. نسبت برازنده پنجره‌ها و درهای بلند روی زمین در اتاق نشیمن، سقف گچ تزئین شده دیوارهای گچی معمولی، تخته کف گسترده و سقف‌های مزین همگی بخشی از معماری احیای یونان را ترسیم خواهد کرد.

سبک معماری صنعتی

اصطلاحی که برای توصیف ساختمان‌های ساخته شده برای تسهیل نیازهای صنعت، معماری صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع مختلفی از ساختمان‌ها و سبک‌ها را دربر می‌گیرد که عملکرد و طراحی را با هم ترکیب می‌کند و می‌توان آنها را در سراسر جهان صنعتی یافت. مانند: کارخانه‌ها، انبارها، ریخته‌گری‌ها، کارخانه‌های تولید فولاد، کارخانه‌های تقطیر، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها و سایر ساختارهای مفید. اولین ساختمان‌های صنعتی در سال 1700 در جریان اولین انقلاب صنعتی ساخته شد که عمدتا در انگلیس از سال 1760 تا 1830 اتفاق افتاد.

اما امروزه، منظور از معماری صنعتی، بیشتر ساختمان‌هایی است که در پاسخ به استفاده گسترده از محصولاتی مانند: فلز، بتن و همچنین روش‌های تولید انبوه ایجاد شده توسط انقلاب صنعتی دوم در اواخر نوزدهم ظهور کرده‌اند. ویژگی‌های معماری صنعتی ممکن است شامل نقشه‌های بزرگ و باز باشد.

سبک معماری ویکتوریایی

اصطلاح معماری ویکتوریایی به یک سبک خاص اشاره نمی‌کند، بلکه به یک دوره مربوط می‌شود. سلطنت ملکه ویکتوریا از 1837 تا 1901. این سبک از انگلستان نشات گرفته و هنوز هم عمدتا معماری شهرهای آن را تعریف می‌کند. اما سبک‌های مختلف معماری دوران ویکتوریا به کشورهایی مانند: آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند نیز گسترش یافته است.

معماری ویکتوریایی با تعهد بی‌دریغ خود در طرح‌های تزئینی و همینطور تزئینات داخلی مشخص می‌شود. برخی از ویژگی‌هایی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید سبک ویکتوریایی را تشخیص دهید، عبارتند از: سقف‌های شیب‌دار، آجر ساده یا رنگی، سقف‌های بلند، پنجره‌های ارسی و کشویی، برج‌های هشت ضلعی یا گرد و ایوان‌های سخاوتمندانه فضای داخلی که اغلب شامل پله‌های بزرگ است. طرح بندی پیچیده سقف بلند، تخته‌های چوبی پیچیده و شومینه‌های تزئینی نیز از دیگر مشخصه‌های این سبک از معماریست.

سبک معماری مدرن
سبک معماری مدرن

سبک معماری هنر و صنایع دستی

جنبش هنرها و صنایع دستی واکنشی است به سبک‌های غنی تزئین شده و تولید انبوه معماری ویکتوریا، که شامل طراحی دست ساز و استفاده از مواد طبیعی مانند: سنگ، آجر، چوب و جزئیات فلزی برنز و مس است. جنبش هنر و صنایع دستی که از اواسط قرن نوزدهم در انگلیس سرچشمه گرفت، در اوایل قرن 20 به ایالات متحده مهاجرت کرد و شامل معماری، طراحی داخلی، منسوجات، هنرهای زیبا و غیره بود. بسیاری از سبک‌های معماری از جنبش هنر و صنایع دستی به وجود آمد. از جمله خانه‌های محبوب صنعتگر و خانه‌های به سبک ساده و متفکرانه که در ابتدا برای خانواده‌های طبقه کارگر طراحی شده بود.

خانه‌های سبک هنری و صنایع دستی متقارن هستند. نزدیک به سطح زمین، طراحی شده برای بهره‌وری و حداقل تعمیر و نگهداری. اغلب شومینه‌های بزرگ دارند، سقف‌های کم ارتفاع با برآمدگی‌های گسترده، تیرهای داخلی در دید، قفسه‌های کتاب داخلی، پنجره شیشه‌ای کوچک، ایوان‌های برجسته و نقشه‌های کف باز از مشخصه‌های این سبک از معماریست.

سبک معماری تودور

منشأ ساخت بناهای انگلستان در دوره تودور، از سال 1485 بوده است؛ خانه‌هایی که تاریخ و جذابیت دنیای قدیم را تداعی می‌کند. خانه‌های تودور توسط استادانی ساخته شد که عناصر طراحی رنسانس و گوتیک را برای ایجاد یک سبک انتقالی در سراسر انگلیس ایجاد کردند تا اینکه در سال 1558 با معماری الیزابت جایگزین شد.

سبک تودور در 1890 در ایالات متحده متولد شد و تا دهه 1940 محبوب بود. خانه‌های تودور دارای جزئیات نیمه چوبی، تیرهای چوبی تزئینی مرتب شده به صورت عمودی هستند که نمای بیرونی دو رنگ ایجاد می‌کنند. با این حال، اغلب این سبک معماری به دنبال آجرهایی با رنگ قرمز با جزئیات تزئین شده در اطراف پنجره‌ها، دودکش‌ها و ورودی‌ها نمایان می‌شود.

سبک معماری آرت دکو

معماری آرت دکو بخشی از جنبش آرت دکو است، یک دوره ابتکاری طراحی در ایالات متحده و اروپا در دهه‌های 1920 و 1930 که شامل زمینه‌های مد، هنر، کالاهای خانگی و سبک‌های ساختمانی در بیست و چهارمین دوره رکود بزرگ است. نمونه‌های اولیه معماری آرت دکو را می‌توان در پاریس و فرانسه یافت. این سبک در دهه 1930 در ایالات متحده گسترش یافت و توانست برای همیشه با آسمان خراش‌های برجسته مانند: ساختمان امپایر استیت، مرکز راکفلر و ساختمان کرایسلر در آسمان منهتن تأثیر بگذارد.

در ساختمان‌های آرت دکو از مصالحی مانند: گچ، شیشه تزئینی، کروم، فولاد و آلومینیوم استفاده می‌شود. آنها دارای جزئیات هندسی و تزئین شده مانند زیگزاگ و سایر اشکال هندسی هستند. بسیاری از ساختمان‌های آرت دکو دارای رنگ‌های روشن و باشکوهی هستند که با تضاد سیاه، سفید، طلایی یا نقره‌ای برجسته می‌شوند.

سبک معماری ویکتوریایی
سبک معماری ویکتوریایی

سبک معماری معاصر

معماری معاصر عبارتی کلی است که شامل طیف وسیعی از سبک‌های ساختمانی می‌شود. این سبک کاملا متفاوت از دیگر سبک‌ها و هرآنچه قبلا دیده‌اید است. معماری معاصر از دوره مدرن نیمه اول قرن 20 و دوره پست مدرن دهه 90 پیروی می‌کند. با استفاده از ایده‌های نوآورانه و روش‌های ساختاری مانند منحنی‌های ایجاد شده توسط رایانه، فناوری برش لیزری و چاپ سه بعدی قابل ترسیم است. معماران مدرن معمولاً اشکال گرد، خطوط منحنی، حجم‌های غیر استاندارد، عدم تقارن و … را در این سبک اتخاذ می‌کنند. پایداری از ویژگی‌های مهم معماری معاصر است.

سبک معماری هنرهای زیبا

معماری هنرهای زیبایی یک سبک ساختمانی است که از مدرسه هنری در اواخر دهه 1800 پاریس سرچشمه گرفته و در دوران طلاکاری به ایالات متحده گسترش یافته است. ساختمان‌های این سبک معماری دیدنی، نمایشی و به شدت تزئین شده با الهام از کلاسیک رومی و یونانی و الهام گرفته از رنسانس فرانسه و ایتالیا و سبک ساخت باروک هستند.

سبک معماری ایتالیایی

معماری ایتالیایی به سبک معماری قرن نوزدهم میلادی الهام گرفته از معماری ایتالیایی قرن شانزدهم میلادی، همراه با تأثیرات زیبا به تصویر کشیدن عناصر معماری از گذشته رمانتیک اشاره دارد که برخی از قوانین سختگیرانه پیرامون معماری رسمی کلاسیک را نقض می‌کند.

سبک ایتالیایی در سال 1802 وقتی معمار جان نش اولین ویلای ایتالیایی را در انگلستان، کرونیل در شروپشایر ساخت، متولد شد و با کار سر چارلز باری در دهه 1830 محبوب شد. این سبک از اواخر دهه 1840 تا 1890 به اروپای شمالی، امپراتوری انگلیس و ایالات متحده گسترش یافت. این یک انتخاب بسیار محبوب از ساختمان‌های مورد استفاده در هر دو محیط روستایی و شهری در ایالات متحده در دهه 1860 پس از جنگ داخلی بود.

با 10 سبک برتر معماری جهان آشنا شوید!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *