اجرای نمای سمنت برد و مزایای آن

اجرای نمای سمنت برد و مزایای آن

فهرست مطالب

اگر چه در دنیای معماری امروز ساخت ظاهر و شکل نمای ساختمان اهمیت زیادی دارد، اما فاکتور مقاومت نما هنوز هم رعایت می‌شود. اجرای نمای بیرونی ساختمان یکی از اهداف معماران حرفه‌ای و متخصص است تا ظاهر سازه را به حد استاندارد و قابل قبولی برسانند. فرم‌دهی نمای ساختمان زمانی ارزشمند است که در برابر عوامل بیرونی مقاومت خوبی از خود نشان دهد و این مقاومت بالا با اجرای نمای سمنت برد فراهم خواهد شد. این متریال یکی از مصالح مقاوم در برابر رطوبت و آب است که البته مقاومت‌های دیگری نیز در برابر هوازدگی، ضربه، آتش سوزی، عوامل جوی، حرارت بالا و… دارند؛ بنابراین چنین ویژگی‌هایی امکان اجرای نمای ساختمان سمنت برد را فراهم می‌کند. براین اساس توصیه می‌شود جهت کسب‌ اطلاعات بیشتر درخصوص خرید و کاربرد این فاکتور در ساخت‌‌و‌سازهای خود مقاله حاضر را بخوانید تا هنگام خرید آگاهانه‌تر قدم بردارید.

قیمت انواع اجرای نمای ساختمان

یکی از مهم‌ترین موضوعات در خصوص ساختمان سازی هزینه اجرای نمای سازه است که اهمیت بالایی برای سازندگان دارد. هزینه اجرای نمای ساختمان به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان مقدار مصوب و ثابتی را برای آن در نظر گرفت. از جمله این فاکتورها می‌توان به متراژ نما، سبک طراحی، بدنه سازه و… اشاره کرد. شایان ذکر است که قیمت اجرای نمای سمنت برد در مقایسه با برخی از متریال‌های رایج مانند سیمان بالاتر است، اما ماندگاری بسیار بالا و قابل توجهی دارد. روش نصب سمنت برد باید با دقت زیاد و براساس اصول صورت گیرد. اغلب طراحان و معماران این متریال را برای ساخت نمای سازه‌های نوین آن هم در طرح‌های به‌روز انتخاب می‌‌کنند و در سال‌های اخیر از کاربرد قابل توحهی برخوردار بوده است.

مقایسه نمای سمنت برد با دیگر نماهای ساختمانی
مقایسه نمای سمنت برد با دیگر نماهای ساختمانی

آموزش اجرای نمای ساختمان

جهت اجرای سمنت برد مانند هر متریال دیگری باید مراحل مشخصی را پشت سر گذاشت تا این کار به‌درستی انجام شود و ماندگاری و مقاومت خود را حفظ کند. قیمت نمای سایدینگ با توجه به نوع اجرای نما تعیین می‌شود پس آگاهی کامل از این موضوع را دست کم نگیرید. براین اساس به آموزش اجرای نمای ساختمان در روش‌های مختلف پرداخته می‌شود تا در زمان خرید و کاربرد این متریال با آگاهی بیشتری عمل کنید:

زیرسازی فلزی فایبرسمنت

به‌طور معمول جهت تامین اتصال المان‌های افقی و عمودی در سرتاسر یک نما از وال پست‌های استفاده می‌شود. براین اساس جهت انتقال بار وارد شده به وال پست‌ها از قوطی ۸۰*۴۰ استفاده می‌شود. اجرای زیرسازی فلزی از نوع فایبر سمنت با اتصال المان‌های فلزی بر روی پلیت‌های قرار داده شده در سازه صورت می‌گیرد و بتن ریزی روی ستون و بدنه تیر انجام می‌شود. این روش اجرای نمای ساختمان از اهمیت زیادی در میان سازندگان برخوردار است.

ویژگی های نمای سمنت برد
ویژگی های نمای سمنت برد

زیرسازی گالوانیزه فایبر سمنت

کاهش هزینه ساختمان در میان سازندگان و معماران بسیار با اهمیت است، بنابراین جهت اجرای نمای ساختمان سمنت برد به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد. علاوه‌بر زیرسازی فلزی از زیرسازی گالوانیزه هم استفاده می‌شود تا مقاومت ویژه‌ای برای نمای سازه به ارمغان آورد. با توجه به اینکه ضریب انبساط طولی در فایبر سمنت برد بالا است بهترین گزینه استفاده از زیرسازی گالوانیزه است. پروفیل گالوانیزه با ضخامت ۰.۷ میلی‌متر تولید می‌شود و بهترین گزینه برای کنترل انبساط طولی فایبر سمنت است. با کاربرد این متریال درزهای موجود میان پنل‌های ساختمانی نمایان می‌شوند و پروفایل گالوانیزه به پوشش این سطح کمک می‌کند. براساس روش‌های آموزش اجرای نمای ساختمان در زیرسازی گالوانیزه پروفیل M را از وسط به زیرسازی فلزی متصل می‌کنند. در نماهای مرتفع می‌توان از پروفیل‌های گالوانیزه با ضخامت زیاد استفاده کرد. با توجه به قیمت سمنت برد بهتر است از روشی استاندارد و مقاوم استفاده کرد.

روش های اجرای نمای ساختمان

جهت اجرای نمای بیرونی ساختمان می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. شایان ذکر است که هر یک از این روش‌ها در قیمت اجرای نمای سمنت برد بسیار تاثیرگذار هستند. مهم‌ترین آن ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • اجرای نما با استفاده از ملات سیمان
  • اجرای نما با استفاده از چسب
  • اجرای نمای خشک
  • اجرای نما با استفاده از آداپتور

سخن پایانی

فراموش نکنید که سمنت برد یکی از رایج‌ترین متریال‌های موجود در بازار است که جهت ساخت نمای اغلب سازه‌های به‌روز استفاده می‌شود. فراموش نکنید که اطلاع از قیمت انواع اجرای نمای ساختمان در ساخت‌و‌سازها اهمیت زیادی دارد. براین اساس توصیه می‌‌شود که پیش از شروع به ساخت از بازار این متریال و قیمت‌های آن اطلاعات دقیقی به‌‌دست آورید. انتخاب روش اجرای نمای ساختمان تاثیر قابل توجهی بر استانداردسازی ساختمان دارد؛ بنابراین بهتر است پیش از شروع به کار اطلاعات خود در زمینه قیمت و نوع اجرای سازه را بالا ببرید.

اجرای نمای سمنت برد و مزایای آن
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به بالا