02126409037 09391565850

آشنایی با مدیریت پروژه ساخت و ساز!

آشنایی با مدیریت پروژه ساخت و ساز!

فهرست مطالب

پروژه‌های ساختمانی یک تلاش کاملاً ساختارمند است، خواه ساخت یک مرکز خرید باشد یا یک خانه برای سکونت. مانند هر پروژه دیگر، مدیریت پروژه‌های ساختمانی دارای مراحلی از طراحی تا برنامه‌ریزی برای ساخت و ساز است. هر یک از این مراحل به خودی خود به اندازه کافی پیچیده است، اما در کنگره با کل پروژه از لحاظ نمایی پیچیده‌تر می‌شوند. شناخت نکات ساختمان سازی در این زمینه نیز بسیار مثمر ثمر است. 

به همین دلیل نرم افزار مدیریت پروژه وجود دارد. اما آیا نرم افزار مدیریت پروژه آنقدر قوی و پویا است که بتواند بار یک پروژه ساختمانی را به دوش بکشد؟ قبل از پاسخ به این سوال، مهم است که ابتدا درک کنیم که مدیریت پروژه‌های ساختمانی دقیقاً چیست. پس با ویسمنت همراه باشید. 

مدیریت پروژه ساختمانی چیست؟

به طور خلاصه، مدیریت پروژه ساختمانی سازماندهی و برنامه ریزی دقیق برای به اتمام رساندن پروژه است. اما وقتی شما در مورد مدیریت پروژه ساخت و ساز در مقایسه با سایر پروژه‌ها صحبت می‌کنید، تفاوت بیشتر در این است که ساخت و ساز مبتنی بر مأموریت است. این به این معنی است که سازماندهی پروژه با پایان ساخت پروژه به اتمام می‌رسد. شناخت انواع ساختمان از نظر کاربری در این راه بسیار مهم است. 

در حالی که مدیریت پروژه معمولاً به عنوان مدیریت منابع در طول چرخه عمر پروژه از طریق ابزارها و روش‌های مختلف برای كنترل دامنه، هزینه، زمان، كیفیت و غیره تعریف می‌شود، در هنگام كار در صنعت ساخت و ساز، چشم اندازهای شما باید بیشتر از همه باشد . این معمولاً محدودیت‌های بیشتری را در نظر می‌گیرد که مخصوص طراحی و ساخت پروژه‌های ساختمانی است. مدیریت پروژه ساخت و ساز می‌تواند در طول زندگی پروژه با رشته‌های مختلفی از معماری گرفته تا مهندسی، کارهای عمومی و برنامه‌ریزی شهری ارتباط برقرار کند.

انواع پروژه های ساختمانی

بسته به بخش‌های مختلف ساخت و ساز، انواع مختلفی از پروژه‌های ساختمانی وجود دارد. ساخت و ساز به دو بخش اصلی: مسکونی و تجاری تقسیم می‌شود. شناخت مصالح ساختمانی جدید و استفاده از متریال‌های با کیفیت چند منظوره همچون: محصولات سمنت برد، برای اجرا در داخل یا خراج ساختمان با توجه به نوع کاربری آن باید مورد توجه قرار گیرد. بسته به بخش، چهار نوع پروژه مختلف وجود دارد:

• ساخت و تعمیر مسکن
• ساخت و ساز سنگین صنعتی
• ساخت و ساز تجاری و نهادی
• مهندسی عمران

این بدان معنی است که انواع متنوعی از پروژه‌های ساختمانی وجود دارد که برای موفقیت در کار نیاز به مدیریت ساخت و ساز خواهد بود. مدیریت ساخت و ساز ممکن است برای یک خانه معمولی در کنار یک پل بزرگ، از مهندسی ساخت سد گرفته تا یک پروژه مدرن سازی فرودگاه مورد نیاز باشد. سپس مدیران پروژه‌های ساختمانی شروع و پایان ساخت پروژه را مدیریت می‌کنند، اغلب مدیریت را در محل انجام می‌دهند تا از ساخت و ساز مطمئن و موفقیت آمیز اطمینان حاصل کنند. به همین علت شناخت سازه ساختمانی در این زمینه نیز باید مود توجه قرار گیرد. 

مدیر پروژه ساخت و ساز کیست؟

مدیریت پروژه ساخت و ساز توسط یک مدیر پروژه، انجام و مدیریت می‌شود. اگر مدیر پروژه هستیم باید برنامه‌ریزی، هماهنگی، بودجه بندی و نظارت بر پروژه ساخت را بر عهده داشته باشیم. این که بدانیم برای ساختمان سازی به چه مصالحی نیاز داریم بسیار حایز اهمیت است. 

مدیر پروژه ساخت و ساز مسئول کارهای زیر است:

• هزینه‌های پروژه را برآورد و مذاکره می‌کند
• بودجه را تدوین می‌کند
• برنامه‌های کاری را ایجاد می‌کند
• مدیریت سفارش کار را بر عهده دارد
• روش‌ها و استراتژی‌ها مناسب پروژه را مشخص می‌کند
• با مشتریان و سهامداران جهت بودجه، پیشرفت و غیره ارتباط برقرار می‌کند.
• در مورد جزئیات فنی و قرارداد با کارگران، تیم‌ها و سایر مشاغل ساختمانی تعامل برقرار می‌کند

مدیریت پروژه ساختمانی چیست؟

اصول اساسی مدیریت پروژه ساخت و ساز

مدیریت پروژه ساخت و ساز به مهارت‌های بسیار متنوع، همراه با توانایی تعامل با طیف متنوعی از آژانس‌ها و افراد برای هدایت یک پروژه از مفهوم به ساختمان نیاز دارد. مهم است که مدیران پروژه‌های ساختمانی اصول مدیریت پروژه را در هر مرحله از پروژه رعایت کنند.

تصور و شروع پروژه

شما نمی‌توانید یک پروژه را شروع کنید، مگر اینکه بدانید قادر به تکمیل آن هستید. ابتدا باید دقت لازم برای تعیین اجرای پروژه انجام ‌شود. این را چگونه می‌فهمید؟ شما می‌خواهید یک مطالعه امکان سنجی یا آنچه که غالباً مورد تجاری نامیده می‌شود، انجام دهید که در آن اهداف، هزینه‌ها و مهلت‌های تعیین شده را بررسی کنید تا ببینید آیا در این محدوده منابع لازم برای دستیابی به یک پروژه موفق را دارید. شما همچنین می‌خواهید استدلال پشت پروژه را تعریف کنید و مطمئن شوید که خوب به نظر می‌رسد. در این صورت، منشور پروژه خود را ایجاد می‌کنید تا به شروع پروژه کمک کند. همچنین در این مرحله مشکلات و خطرات احتمالی را شناسایی خواهید کرد.

پروژه را تعریف و برنامه ریزی کنید

وظایف موجود در برنامه را با ذکر مراحل پروژه و منابع مورد نیاز برای انجام این کارها در بودجه اختصاص یافته، مشخص کنید. در برنامه خود شفاف باشید تا همه در یک صفحه باشند و بفهمند چه کارهایی باید در طول چرخه عمر پروژه انجام شود. این شامل جزئیات هزینه‌ها، دامنه، مدت زمان، کیفیت و ارتباطات مورد استفاده در پروژه است. همچنین می‌توانید بهترین تیم پروژه را مفهوم سازی کرده و روند جمع‌آوری آنها را شروع کنید.

پروژه را آغاز کنید

شما پروژه را آغاز می‌کنید، همراه با هرگونه تغییر و مشکلاتی که ممکن است در طی فرآیند ساخت و ساز ایجاد شود. هر قولی که می‌دهید باید در محدودیت زمانی که تعیین کرده‌اید بگذرد. اکنون شما باید با ذینفعان و مشتریان و تیم‌ها سر و کار داشته باشید. وظایف بعدی مدیریت بار و تخصیص منابع است. در این مرحله، قرارها را تنظیم می‌کنید و مرتباً گزارش می‌دهید.

نظارت بر اجرای پروژه

اگر راهی برای نظارت بر اجرا ندارید، نمی‌توانید از پیشرفت پروژه خود مطلع شوید. این کار را در مراحل قبلی پروژه انجام خواهید داد، اما به اندازه کافی مهم است که نیاز به یک مرحله جداگانه از مدیریت خود دارید. شما می‌خواهید راهی برای پیگیری پیشرفت خود داشته باشید، بنابراین باید معیارهای اصلی عملکرد را برای هزینه، زمان و کیفیت تنظیم کنید. اگر بتوانید در بالای این اعداد بمانید، احتمال مدیریت یک پروژه ناموفق کمتر است. بنابراین، همیشه انعطاف پذیر باشید تا بتوانید در زمان وقوع هر مشکلی، سریعاً خود را با تغییر وفق دهید.

چهار مرحله مدیریت پروژه ساخت و ساز

چهار مرحله مدیریت پروژه ساخت و ساز

هنگام مدیریت کارهای ساختمانی، اهداف خاصی وجود دارد که باید آنها را بخاطر بسپارید. شما به صورت مرحله‌ای به آنها می‌رسید. در اینجا چهار مرحله وجود دارد که می‌توانید برای سازماندهی یک پروژه موفق ساخت و ساز انجام دهید.

ارائه طرح

برای طراحی یک پروژه ساختمانی چهار قسمت وجود دارد. این مسئولیت مدیر پروژه است که مطمئن شود پروژه شما با قوانین ساختمان و سایر مقررات مطابقت دارد.

براساس اندازه پروژه، محوطه تعیین شده برای ساخت و همچنین طراحی واقعی ساختمان تصمیم گیری خواهید کرد. این شامل لیستی برای هر اتاق یا فضای مورد نظر است که شامل همه داده های مهم است.

طرح شماتیک:

این طرحی است که تمام قسمت‌های مختلف، مواد، اندازه‌ها، رنگ‌ها، بافت‌ها و موارد دیگر را مشخص می‌کند. این شامل یک نقشه طبقه، ارتفاعات و غیره، حتی یک نقشه سایت است.

طراحی را توسعه دهید:

این نیاز به تحقیق دارد. چه موادی برای استفاده وجود دارد؟ چه تجهیزاتی مورد نیاز خواهد بود؟ هزینه مواد چقدر است؟ اکنون می‌توانید نقاشی‌های اصلی مرحله قبل را اصلاح کنید تا این تصمیمات را منعکس کند. دانش و انطباق با کدهای ساختمانی محلی در این مرحله مهم خواهد بود. اسناد قرارداد را بررسی نمایید. اینها مشخصات نهایی ترسیم و ساخت است. پیمانکاران خارجی از آنها برای پیشنهاد کار استفاده می‌کنند.

بررسی پیش ساخت

پس از پذیرش پیشنهادات، قبل از حفر زمین، این سه مرحله را برای کار خواهید داشت:

یک دستیار مدیر پروژه تعیین کنید: اگر از قبل مشخص نشده است، این کار را انجام دهید. گاهی اوقات یک دستیار مدیر پروژه در اولین مراحل پروژه شرکت می‌کند، در حالی که بهتر است با پایان طراحی برای استخدام آنها اقدام نمایید.

پرسنل را تعیین کنید: یک مدیر قرارداد پیدا کنید: این شخصی به مدیر پروژه کمک می‌کند. همچنین یک سرپرست نیز مورد نیاز است که از نظر مواد، تحویل و تجهیزات همه چیز را طبق برنامه نگه دارد. آنها همچنین برای پرداختن به فعالیت‌های ساختمانی در محل حضور دارند. یک مهندس رشته داشته باشید که موقعیت ابتدایی برای مقابله با مدارک لازم جهت اجرای کار را داشته باشد.

تدارکات

شما افراد زیادی دارید که برای ساخت و ساز و نیاز به تجهیزات مورد نظر خواهند داشت. اکنون باید آن تجهیزات را خریداری کنید. بسته به سازمان کسب و کار، انجام این عملیات ممکن است به عهده پیمانکار عمومی یا پیمانکاران فرعی باشد. این مرحله به عنوان توافق بین خریدار و فروشنده انجام می‌شود.

ساخت و ساز

سرانجام، شما آماده ساخت هستید! اما در ابتدا شما یک جلسه پیش ساخت برای رسیدگی به ساعت کار، ذخیره مواد و مصالح، کنترل کیفیت و دسترسی به سایت دارید. سپس همه را در سایت قرار داده و راه اندازی کنید.

آخرین قسمت پروژه پس از پایان ساخت و ساز و انتقال ساکنان به سایت یا مالکیت آن است. شما باید اطمینان حاصل کنید که تمام الزامات آنها برآورده شده است و معمولاً یک دوره ضمانت نامه را رسمی و لازم الاجرا می‌کنید.

آشنایی با مدیریت پروژه ساخت و ساز!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *